ceturtdiena, 21. februāris, 2019Vārda diena: Ariadne, Eleonora
crest1 crest2

Poļu Meteņi Krāslavā

Pievienots: 08.02.2018

Senā poļu tradīcija vēsta, ka nedēļu pirms „Pelnu Trešdienas” ir „Treknā Ceturtdiena”, un ar to Polijā iesākās Meteņi. Šajā dienā noteikti jāēd eļļā cepti virtuļi (tā saucamie „pončiki”), hrusti, rozītes... Saka, ka tas, kurš apēdīs šajā dienā kaut vienu virtuļi, nodrošinās sev veiksmi un labklājību uz visu gadu. Tāpēc lietas labā, visādam gadījumam, var apēst 3-10 un vēl vairāk virtuļu. Bet „Treknā Ceturtdiena” ir tikai draiskulību (ārprātu) sākums, kurš turpināsies līdz otrdienas vakariņam pirms „Pelnu Trešdienas”. Par poļu Meteņu tradīcijām ļoti spilgti pastāstīja Krāslavas Poļu gr. Plāteru v.n. pamatskolas skolotāja no Polijas Mažena Bernacka – Basek, kura kopā ar ģimeni bija uzaicināta piedalīties Krāslavas Poļu biedrības „Strumien” gada atskaites sanāksmē.

Tikšanās notika galvenajā biedrības mītnē - Krāslavas Poļu pamatskolā. Oficiālā daļa sākās ar sveicienu dalībniekiem un viesiem. Tradicionāli tika ievēlēti sapulces vadītāji, priekšsēdētājs un sekretārs. Ar klusuma brīdi atcerējās 17. janvārī aizgājušo Latvijas Polu Savienības ilggadējo priekšsēdētāju Vandu Krukovsku, kura 12 gadus vadīja un vienoja Latvijas poļus, bija iniciatore un organizēja festivālu „Poļu kultūras pēdas Latvijā”, kā arī lika pamatus Krāslavas Ziemassvētku dziesmu festivālam, kurš šogad notika Krāslavā jau 12. reizi. Savu atskaiti par paveikto 2017. gadā sniedza biedrības priekšsēdētājs. Ar balsu vairākumu biedrības darbība tika novērtēta pozitīvi. Pieņemta arī ikgadējā revīzijas komisijas atskaite. Komisiju vadītājiem un aktīvistiem tika pasniegtas nelielas dāvanas. Tika uzņemti jauni biedrības dalībnieki un ievēlēti delegāti uz Vislatvijas Poļu kongresu Rīgā š.g. 24. martā.

Tikšanās neoficiālo daļu papildināja Meteņu svinēšana vietējo iedzīvotāju gaumē, pie groziņu bagāti klātiem galdiem, akordeona pavadījumā, kopējā dziedāšanā un sarunās. Šis ir pēdējais brīdis, lai satiktos pirms Lielā gavēņa, pabūt kopā, lai atcerētos visu, kas mūs vieno, un tad četrdesmit dienas (saskaņā ar veco poļu praksi) atturēties no gaļas ēdieniem, taukiem un enerģiskām izklaidēm!

Jāzeps Dobkevičs, poļu biedrības „Strumien” vadītājs
Marzena Bernacka-Basek un Maciej Basek fotoJauna aptauja

Februāris - 2019
P O T C P S S
 
01
02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
16 17
18
19
20
22 23 24
25 26 27 28  

Dienas foto

  • Deju kolektīvu Sadancis "Mīlestības dzīpari dejā"

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
Developed by Web building - mājas lapu izstrāde.