otrdiena, 23. aprīlis, 2019Vārda diena: Georgs, Jurģis, Juris
crest1 crest2

„Prāta možums” Krāslavas novada pansionātos

Pievienots: 03.12.2018

Biedrība „Sociālās attīstības aģentūra „Pieci airi” jau vairākus gadus strādā ar īpašu mērķauditoriju – senioriem. 2017. gada septembrī biedrības „Pieci airi” dibinātāji Raimonds Lazda un Tatjana Azamatova sadarbībā ar Krāslavas novada domi ESF projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/097 „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Krāslavas novadā” ietvaros uzsāka aktivitāti, kas vērsta uz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestāžu klientu (veco ļaužu pansionātu iemītnieku) dzīves kvalitātes uzlabošanu. Aktivitātes īstenošana vienlaikus notiek Krāslavas novada divās iestādēs – veco ļaužu pansionātā „Priedes” un sociālās aprūpes centrā „Skuķi”. Pasākuma ietvaros nodarbības ir paredzētas cilvēkiem, kas īpašo vajadzību dēļ ilgstoši atrodas telpās un nevar saņemt pietiekamu daudzumu iespaidu un informācijas par to, kas notiek pasaulē. Tāda veida daļēja veco cilvēku izolācija var palēnināt domāšanas procesu, samazināt kognitīvas spējas, pasliktināt atmiņas stāvokli un veselību kopumā.

Lai samazinātu pansionātu „Priedes” un „Skuķi” iemītnieku garīgās veselības negatīvas izmaiņas, tajos notiek regulāras nodarbības (10 nodarbības gadā, kopā 30 nodarbības 2017., 2018., un 2019. gadā), kas veicina senioru veselības saglabāšanu un psihisko saslimšanu profilaksi. Pirmais cikls veiksmīgi noslēdzies 2017. gada beigās. Otrais, 2018. gada nodarbību cikls, arī tuvojas noslēgumam, pēdējā nodarbība paredzēta 10. decembrī. Divu pagājušo gadu laikā, kopš šī aktivitāte tika uzsākta, katrā pansionātā ir novadītas 19 nodarbības, kuru vidējais apmeklētāju skaits ir bijis 8-10 cilvēki.

Katras nodarbības laikā tiek pielietotas trīs darba metodes, lai uzlabotu veco cilvēku garīgo veselību. Nodarbības sākuma tiek apspriesta konkrēta tēma, kura skar sabiedrības un senioru personīgās dzīves svarīgus notikumus. Katra tēma tiek speciāli sagatavota un atbilst projekta mērķim, kā arī aicina aktīvi piedalīties apspriešanā, veicinot emocionālās reakcijas un rosinot atmiņas. Vienlaikus ar tēmas apspriešanu notiek smadzeņu darbības stimulācija ar sīkās roku motorikas palīdzību. Katrā nodarbībā senioriem tiek piedāvāts ar krāsainiem zīmuļiem vai flomāsteriem izkrāsot zīmējumus par apspriežamo tēmu. Inovatīva metode ir prāta spēļu spēlēšana planšetdatoros, kas attīsta senioru reakcijas ātrumu un atmiņu.

Pasākuma „Prāta možums” realizācijas pieredze ļauj labāk saprast iepriekš aprakstīto pakalpojumu nepieciešamību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestāžu iemītniekiem. Pēc nodarbību patstāvīgo apmeklētāju atzinuma, viņi ar prieku gaida katru nākamo tikšanās reizi, jo nodarbību laikā viņiem ir interesanti un viņi vienmēr uzzina kaut ko jaunu. Ar gandarījumu jāatzīmē arī pansionātu vadības un personāla atbalsts, kā arī aktīva iesaistīšanās projekta mērķu īstenošanas procesā. Biedrība „Sociālās attīstības aģentūra „Pieci airi” pateicas par sadarbību Krāslavas novada domei.

Tatjana AzamatovaJauna aptauja

Aprīlis - 2019
P O T C P S S
01
02
03
04
05
06 07
08
09
10
11
12
13 14
15
16
17
18
19 20 21
22 24 25 26 27 28
29 30  

Apsveikumi

  • Priecīgas un saulainas Lieldienas!

    **************************************

    / Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs

Dienas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
Developed by Web building - mājas lapu izstrāde.