otrdiena, 16. augusts, 2022Vārda diena: Astra, Astrīda
crest1 crest2

Tūrisma attīstība Krāslavas novadā 2021. gadā

Pievienots: 14.01.2022

Sākoties jaunajam gadam, ik gadu Krāslavas novada pašvaldības Tūrisma informācijas centrs (turpmāk TIC) veic aizvadītā gada tūrisma nozares attīstības analīzi, balstoties uz apmeklētāju statistiku objektos un tūrisma pakalpojumu sniegšanas vietās.

Tāpat kā 2020. gads, arī 2021. gads lielākoties tika pakļauts Covid-19 vīrusa izplatības ierobežojumiem. Periodiski nācās slēgt tūrisma objektus, tika ierobežots apmeklētāju skaits un grupu braucieni.

Kopš 10. augusta Krāslavas novadā ir sākusies bēgļu krīze un ir izsludināts ārkārtas stāvoklis arī šajā jautājumā. Tas pilnībā liedz iespēju apmeklēt pierobežas pagastus, kas ceļotājiem ir ļoti saistoši un izraisa lielu interesi. Piedruja kā vēsturiski spēcīga un unikāla vieta, velomaršruts Nr.789, vides objekts „7 krēsli” joprojām ir pieejami tikai vietējiem iedzīvotājiem, jo citiem cilvēkiem pagaidām netiek izsniegtas uzturēšanās atļaujas šajā teritorijā. Krāslavas novada TIC saņēma daudzus satrauktu ceļotāju un tūrisma uzņēmēju zvanus par šo situāciju.

Divu gadu laikā ir mainījusies arī ceļotāju uzvedība. Liela daļa cilvēku izvēlējās objektus, kas atrodas brīvā dabā (pastaigas dabas takās, parkos, kultūrvēsturiskās vietās u.c.), apejot tos, kas ir telpā (muzeji, dažāda veida ekspozīcijas u.c.). Līdz pat augustam ceļoja tikai individuālie tūristi un ģimenes. Protams, tas viss ietekmē kopējo tūrisma nozares attīstību.

Taču vasarā cilvēki steidzās ceļot, redzēt vēl neredzēto un gūt atelpu no lielās spriedzes. Neskatoties uz to, ka daļa ceļotāju šovasar atkal devās iepazīt ārvalstu piedāvājumu, vietējais tūrisms bija iecienīts. Par to liecina no tūrisma uzņēmējiem saņemtās ziņas par apmeklētāju skaitu. Daudzi vietējie ceļotāji atklāja Krāslavas novadu kā lielisku galamērķi nesteidzīgai atpūtai kādā no piedāvātajām brīvdienu mājām ezera vai upes krastā, bagāto dabas un kultūrvēsturisko vērtību iepazīšanai, unikālo tūrisma objektu apmeklējumam, kulinārā mantojuma produkcijas baudīšanai un amatniecības tradīciju iespēju atklāšanai, kā arī daudzveidīgo aktīvās atpūtas piedāvājumu iepazīšanai.

2021. gadā tika īstenota administratīvi teritoriālā reforma, apvienojot Krāslavas un Dagdas novadu un Aglonas novada Grāveru, Kastuļinas un Šķeltovas pagastu. Reformas rezultātā Krāslavas novads kļuvis lielāks un tūrisma piedāvājums ir vēl daudzveidīgāks un plašāks. Šobrīd Krāslavas novads ir ne tikai ezeriem bagātākais novads Latvijā (ap 330 ezeru), bet arī viens no naktsmītnēm bagātākajiem novadiem Latvijā, kas viennozīmīgi pozitīvi sekmē tūrisma attīstību visa novada teritorijā.

Krāslavas novada tūrisma pakalpojumu sniedzēju statistika

Krāslavas novada TIC ik gadu tūrisma sezonas noslēgumā apkopo statistikas datus. 2021. gada nogalē Krāslavas novada TIC speciālisti apkopoja statistiku nu jau par visiem teritoriālās reformas rezultātā izveidotā Krāslavas novada tūrisma objektiem un naktsmītnēm.

Pēc reformas Krāslavas novadā ir gandrīz 90 naktsmītnes. Tas ir ļoti liels skaits, tāpēc droši var teikt, ka sev piemērotu māju brīvdienu pavadīšanai var atrast teju jebkurš ceļotājs, jo piedāvājumā ir gan mazas ģimenes mājas, gan lieli atpūtas kompleksi, apartamenti pilsētā un kopmītņu stila naktsmītnes.

Plašāks kļuvis dabas objektu skaits, jo tagad Krāslavas novadā ir ne tikai dabas parki „Daugavas loki”, „Drīdža ezers” un „Cārmaņa ezers”, bet arī daļa Rāznas Nacionālā parka. Amatniecības jomā liels un nozīmīgs papildinājums ir jaunatklātais Krāslavas Amatniecības centrs, kas atrodas Krāslavas pils kompleksā. Novadā ik gadu tiek veidoti jauni tūrisma objekti, kas veiksmīgi papildina kopējo tūrisma piedāvājumu.

Apkopojot Krāslavas novada tūrisma objektu apmeklētāju statistiku, var secināt, ka Krāslavas novadā sezona ir bijusi ļoti produktīva. Neskatoties uz to, ka Latgalē 2021. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, viesojās par 17% ceļotāju mazāk, Krāslavas novada statistika rāda, ka pie mums viesojās par 8% ceļotāju vairāk (apt. 90 000 cilvēku). Tas ir neliels, bet ļoti nozīmīgs pieaugums šajā sarežģītajā laikā. Tas liecina par to, ka ne vien ceļotāji, bet arī tūrisma uzņēmēji ir pratuši pielāgoties esošajai situācijai un turpina strādāt. Salīdzinot ar 2020. gadu, naktsmītņu kopējā statistika 2021. gadā ir pieaugusi par 18%, kopējais nakšņotāju skaits – 26 230 personas. Vērtējot tūrisma mītņu jeb naktsmītņu darbību, ir svarīgi tas, cik dienas/naktis katrā konkrētā vietā ir noslogotas jeb cik dienas tajā dzīvo tūristi. 2021. gadā, tāpat kā gadu iepriekš, spilgti iezīmējas tendence, kas vēsta par tūristu uzvedības maiņu. Šobrīd cilvēki labprātāk iznomā vienu māju uz ilgāku laiku (pat nedēļu vai vairāk) un apmeklē dažādus objektus tuvējā apkārtnē un blakus esošajos novadus, nevis sava ceļojuma laikā iznomā vairākas naktsmītnes.

Ezeri un upes, viennozīmīgi, ir tas, kas piesaista lielo ceļotāju skaitu. Mūsu novadam tā ir nenovērtējama bagātība. Šie dabas resursi dod veldzējumu karstās vasaras dienas, sniedz miera sajūtu, laiski makšķerējot, kā arī ļauj piedzīvot nebijušas sajūtas laivojot vai supojot. Uz šo brīdi Krāslavas novadā ir 14 aktīvās atpūtas uzņēmumi, kas sniedz laivu, kajaku, SUP dēļu un cita ūdens inventāra nomu. Šajā kategorijā ir iekļauta arī velo noma (5 iznomātāji), izjādes (1 uzņēmējs), sporta atrakciju parki (1 uzņēmums). Šajā kategorijā jau vairākus gadus pēc kārtas vērojams pieaugums, 2021. gadā tas palielinājies par 16% (apkalpoto skaits - 6559 cilvēki).

Ņemot vērā pasaulē esošo situāciju, kad cilvēki vēlas aizvien vairāk laika pavadīt brīvā dabā, ir palielinājies arī dabas objektu apmeklējums. Šīs kategorijas objektos ir visgrūtāk noteikt cilvēku skaitu. Statistika ir aprēķināta objektos, kuros uzstādīti elektroniskie apmeklētāju skaitītāji – Adamovas dabas taka, Jaundomes dabas taka un Andrupenes dabas taka. Trīs dabas takas kopā ir apmeklējuši 12 588 cilvēki. Tas, salīdzinot ar 2020. gadu, ir par 16 % vairāk.

Neliels samazinājums vērojams amatnieku darbnīcās un muzeju apmeklējumā. Aizvadītajā sezonā apmeklētājus uzņēma 7 amatnieku darbnīcas un 10 muzeji un novadpētniecības istabas, ekspozīcijas. Apmeklētāju skaita samazinājums skaidrojams ar to, ka cilvēki saistībā ar vīrusa Covid-19 izplatību ilgu laiku nevēlējās apmeklēt objektus telpās. Amatniecībā vērojams samazinājums par 13% (kopējais apmeklētāju skaits – 3005 cilvēki), bet muzejos par 17% (kopējais apmeklētāju skaits – 11909 cilvēki). Vislielākais apmeklētāju skaita samazinājums ir vērojams Krāslavas Vēstures un mākslas muzejāpar 35% mazāk (apmeklētāju skaits – 3124 cilvēki). Visaktīvāk tūristi apmeklēja Laimes muzeju Indrā (kopā - 3920 cilvēku), kas ir par 1,5% vairāk nekā 2020. gadā.

Kultūrvēstures objektus (pilis, muižas, baznīcas u.c.) ir apmeklējuši 12035 tūristi, tas ir par 9% vairāk nekā 2020. gadā. Liels apmeklētāju skaita pieaugums vērojams Krāslavas Sv. Ludviga Romas katoļu baznīcā, to 2021. gadā ir apmeklējuši par 617 cilvēkiem vairāk, salīdzinot ar 2020. gadu, pieaugums ir par 29%.

Krāslavas novadā tūristus uzņem 7 „interesantās” saimniecības. Aizvadītajā sezonā tās apmeklēja 5576 cilvēki, tas ir par 8% vairāk nekā 2020. gadā.

Krāslavas novadu 2021. gadā galvenokārt apmeklēja vietējie tūristi. No kopējā ceļotāju skaita tikai aptuveni 2% bija ārvalstu ceļotāji. Ar Covid-19 saistītie ierobežojumi, kas arī 2021. gadā bija spēkā, nemotivēja ceļotājus no ārzemēm doties uz Latgali. Balstoties uz statistikas datiem, TOP 10 valstis, no kurām ceļotāji devušies uz Krāslavas novadu, šosezon ir: Vācija (223), Lietuva (195), Polija (148), Lielbritānija (95), Igaunija (56), Krievija (30), Baltkrievija (30), Francija (19), ASV (19) un Nīderlande (15).

Krāslavas novada TIC statistika

Krāslavas novada tūrisma informāciju var saņemt Krāslavas novada Tūrisma informācijas centrā (Pils iela 2, Krāslava) un Dagdas Tūrisma informācijas punktā (Skolas iela 6, Dagda). 2021. gadā abas organizācijas kopā apmeklēja 10933 cilvēki, t.sk. Krāslavas novada TIC – 10060 cilvēki un Dagdas Tūrisma informācijas punktu - 873 cilvēki.

Krāslavas novada TIC apmeklēja 9810 Latvijas jeb vietējie tūristi un 250 ārvalstu tūristi. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, apkalpoto tūristu skaits ir samazinājies par 9%. Ārvalstu tūristu īpatsvars ir 2,5% no kopējā apmeklētāju skaita, kas ir samazinājies par 63% salīdzinoši ar 2020. gadu.  TICu ir apmeklējuši tūristi no 13 valstīm. Visvairāk tūristu TICā bija no Lietuvas (63), Vācijas (53), Polijas (42) un Igaunijas (15).

Būtisks faktors ir tas, ka 2021. gada ceļotāji pārsvarā bija ģimenes ar bērniem un nelielas draugu kompānijas. Valstī noteikto Covid-19 ierobežojumu dēļ līdz augustam netika uzņemtas lielas ekskursiju grupas. Tikai sākot ar augustu, lielā mērā pateicoties jaunatklātā Krāslavas Amatniecības centra darbībai, Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksu, t.sk. Krāslavas novada TICu, apmeklēja organizētas ekskursiju grupas.

Krāslavas novada TIC paveiktie darbi 2021. gadā

Pasākumu un citu aktivitāšu īstenošana projektu ietvaros

Projekta „BELLA CULTURE” ietvaros 2021. gada 14. jūlijā tika atklāts Krāslavas Amatniecības centrs, kas atrodas vienā no pils kompleksa saimniecības ēkām – šķūnī. Centrs strādā tiešā Krāslavas novada TIC pakļautībā. Kopš atklāšanas dienas centru ir apmeklējuši gandrīz 1000 cilvēku. Amatniecības centra piedāvājuma iepazīšanai tika rīkotas divas atvērto durvju dienas (7. augustā un 10. septembrī), kā arī 2021. gada decembrī tika rīkots Ziemassvētku radošo darbnīcu cikls. Liels prieks un gandarījums ir par to, ka konkurencē starp 11 pieteiktajiem uzņēmumiem kategorijā „Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts Latvijā” 1.vieta tika piešķirta mūsu nesen atklātajam Krāslavas Amatniecības centram.

Projekta „BELLA CULTURE” ietvaros sadarbībā ar Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja speciālistiem tika sagatavota informācija un izveidota 4 izglītojošu video sērija par Krāslavas podniecību, kokapstrādi, aušanu un kulināro mantojumu, kā arī 1 Krāslavas Amatniecības centra video reklāmas klips. Katrs no 4 videosižetiem stāsta par konkrētu amatu kopš grāfu Plāteru laikiem līdz mūsdienām. Interesanti ir tas, ka galvenā stāstītāja lomā ir animēts personāžs - grāfs Plāters. Visus video sižetus var noskatīties „YouTube” kanālā Krāslavas novada Tūrisma informācijas centra profilā.

Projekta „BELLA CULTURE” ietvaros 2021. gada 7. un 8. septembrī tika rīkotas apmācības „Tradicionālā kulinārā mantojuma un amatniecības prasmju pielāgošana mūsdienām”. To laikā online režīmā notika apmācību teorētiskā daļa, kurā piedalījās arī Baltkrievijas un Lietuvas pārstāvji, bet praktiskā daļa – tūrisma objektu apmeklējums – notika atsevišķi katrā valstī. 40 dalībnieki no Latgales novadiem apmeklēja atpūtas kompleksu „Lejasmalas”, zirgu sētu „Klajumi” un Krāslavas pils kompleksu Krāslavas novadā, Lielbornes muižu Augšdaugavas novadā un Arendoles muižu Vārkavas novadā.

Krāslavas novada TIC sadarbībā ar biedrību „Latgales kulinārā mantojuma centrs” Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksa teritorijā organizēja 2 lielus pasākumus: 7. augustā – Kulinārā mantojuma produkcijas un amatniecības izstrādājumu festivālu projekta „BELLA CULTURE” ietvaros un 10. septembrī – Tējas un kulinārā mantojuma produkcijas festivālu projekta „LOCAL FOODS” ietvaros.

2021. gada decembrī Krāslavas novada TIC sadarbībā ar biedrību „Latgales kulinārā mantojuma centrs” projekta „LOCAL FOODS” ietvaros organizēja starptautisko konkursu „Latgales reģiona un Utenas apriņķa vietējais ēdiens”, kā arī nodrošināja vietējās produkcijas prezentāciju un degustāciju Latgales ēdināšanas uzņēmumu vadītājiem un pavāriem ar mērķi – veicināt sadarbību un vietējās produkcijas atpazīstamību.

2021. gadā ir pabeigta starptautiskā velomaršrutaEuro Velo 11” marķēšana, ir saskaņotas un uzstādītas „EuroVelo11” norādes velo maršruta posmā, kas vijās cauri Krāslavas novadam.

Dažādu pasākumu organizēšana un piedalīšanās

2021. gadā Krāslavas novada TIC aktīvi iesaistījās dažādu pasākumu un akciju organizēšanā, t.sk. rīkoja Vafeļu recepšu akciju un apceļošanas akciju „Daugava vieno”, bija Lielās talkas organizators Krāslavas novadā, kā arī iesaistījās pasākuma „Mājas kafejnīcu dienas” organizēšanā.

Latgales garo pārgājienu maršruts „Ezertaka” vijās arī cauri Krāslavas novadam. Saskaņota maršruta marķēšana, izstrādāts digitāls maršruts, apkopota informācija par visiem 49 posmiem. Izveidots digitāls ceļvedis par „Ezertakas” posmiem.

3. oktobrī Krāslavas novada TIC rīkoja 25 km garo rudens pārgājienu dabas parkā „Daugavas loki”. Pārgājienā piedalījās 55 dalībnieki no Krāslavas, Preiļiem, Rēzeknes un Rīgas.

Infrastruktūras uzlabošanas darbi

Krāslavas novada TIC darbinieki aktīvi iesaistījās Zirga ezera publiskās pludmales labiekārtošanā. Pateicoties Krāslavas novada pašvaldības finansējumam, notika ezera krasta līnijas tīrīšana un labiekārtošana, t.sk. tika nomainīta laipa, uzstādīta jauna ģērbtuve, koka soli, saulessargi, multifunkcionāls trenažieris, 2 veidu šūpoles un slidkalniņš bērniem.

Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksa teritorijā ir sagatavots un uzstādīts info stends ar pils kompleksa shematisko karti ar attēlotiem objektiem un kontaktinformāciju, kā arī atjaunota informācija latviešu, krievu un angļu valodā 10 info planšetēm, kas ir uzstādītas pils kompleksa teritorijā.

Mārketinga materiālu izdošana

Krāslavas novada TIC sagatavoja un izdeva Krāslavas novada ceļvedi, kurā ievietotas novada un pilsētu kartes, kā arī apkopota informācija par jaunizveidotā (apvienojot Krāslavas un Dagdas novadus) Krāslavas novada tūrisma objektiem - naktsmītnēm, apskates objektiem, saimniecībām, aktīvās atpūtas iespējām, amatnieku darbnīcām un citiem tūrisma pakalpojumiem. 2021. gadā buklets izdots latviešu (6000 eks.) un krievu (3000 eks.) valodā. Jaunajam bukletam ir cits formāts, tādējādi tas kļuvis ērtāks līdzpaņemšanai.

Atjaunots buklets „Krāslavas grāfu Plāteru pils komplekss”. Tajā publicēta pils kompleksa shematiska karte un īsi apraksti par katru pils kompleksa objektu. Buklets izdots latviešu valodā (3000 eks.).

Sagatavots un izdots vietējā mēroga velo maršruta Nr.789 „Krāslava – Piedruja” informatīvais materiāls – karte latviešu/angļu/krievu valodā (3000 eks.).

Krāslavas novada TIC sadarbībā ar citiem Latgales TICiem piedalījās Latgales ceļveža „Vasals Latgalē!” izdošanā. Tajā apkopota informācija par visiem Latgales ievērojamākajiem tūrisma objektiem. Latgales ceļvedis ir izdots latviešu, lietuviešu, igauņu, angļu valodā, kopā – 10 000 eks.

Atjaunotas Krāslavas novada skatu kartiņas. Izdots 12 skatu kartiņu komplekts, kurā atainotas pazīstamākās novada vietas un objekti.

Visus šos mārketinga materiālus var saņemt bezmaksas Krāslavas novada Tūrisma informācijas centrā darba dienās no plkst.8.45 līdz 17.15 un brīvdienās no plkst. 10.00 līdz 15.00.

Krāslavas novada TIC kolektīvs pateicas ikkatram tūrisma nozarē strādājošajam par ieguldījumu Krāslavas novada attīstībā, jo mēs visi kopā veidojam Krāslavas novada tēlu un radām vidi, kurā dzīvojam paši un ko bauda mūsu ciemiņi.

Krāslavas novada iedzīvotājiem vēlam iekšēju mieru un pārliecību par saviem spēkiem, kā arī vairāk priecīgu brīžu 2022. gadā.

Fotogalerija

Foto no Krāslavas novada TIC arhīvaJauna aptauja

Augusts - 2022
P O T C P S S
01
02
03
04
05
06 07
08
09
10
11
12
13 14
15
16
17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
pirmdiena, 01.08.2022
ceturtdiena, 04.08.2022
otrdiena, 09.08.2022
ceturtdiena, 11.08.2022

Dienas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde