sestdiena, 4. februāris, 2023Vārda diena: Daila, Veronika
crest1 crest2

Programma „Latvijas skolas soma” turpinās

Pievienots: 11.11.2022

Kultūrizglītības programmas „Latvijas skolas soma” iespējas bērni un jaunieši bauda jau piekto mācību gadu, un, kā teica Kultūras ministrs Nauris Puntulis, tā ir atnākusi uz palikšanu.

Šo gadu laikā ir pārdzīvotas daudzas pārmaiņas. Uzsākot programmas īstenošanu, mēs pat iedomāties nevarējām, ka kādreiz būsim liegti kultūru un mākslu baudīt klātienē. Pandēmijas laikā radās daudz dažādi digitāli piedāvājumi. Tā bija jauna pieredze gan kultūras un mākslas radītājiem, gan baudītājiem. Šobrīd programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros pasākumus var apmeklēt klātienē, aicināt māksliniekus pie sevis vai izmantot digitālās iespējas un piedzīvot programmas piedāvātos pasākumus attālināti. Katrs izvēlas pēc savām vēlmēm, vajadzībām un iespējām. Kaut gan iespējas, jāsaka, šobrīd nav lielas. 2022./2023. m. g. 1. semestra finansējums uz vienu skolēnu ir 4 EUR. Ceram, ka nākamajā posmā tas tiks palielināts.

Ne tikai skolēni, pierimstot pandēmijai, dodas izbraukumos, īstenojot programmu „Latvijas skolas soma”. 2022. gada 17. oktobrī Latvijas Nacionālajā teātrī programmas „Latvijas skolas soma” koordinatori pašvaldībās un skolās tika aicināti atkal satikties klātienē, lai turpinātu iepazīt Latvijas kultūru un iedvesmotos tālākajam darbam. Katram novadam tika izsūtīti divi ielūgumi. No Krāslavas novada uz forumu devās programmas koordinatore Krāslavas novadā Regīna Pauliņa un Priežmalas pamatskolas direktore, programmas koordinatore bijušajā Aglonas novadā Sandra Rakova. Iepriekšējo reizi klātienē tikšanās notika 2019. gadā Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Pasākums bija burvīgs! Pats Latvijas Nacionālais teātris ar savu cēlumu, graciozitāti un greznumu jau radīja pasakainu atmosfēru un noskaņu. Pirms pasākuma izmantojām iespēju un devāmies ekskursijā pa teātra noslēpumainākajiem stūrīšiem. Apmeklējām aktieru foajē, dekorāciju tapšanas telpas, ieskatījāmies butaforiju tapšanas procesā un aktieru grimētavā, uzzinājām dažus teātra noslēpumus un to, kā aktieri viens otru reizēm izjoko.

Forumu atklāja programmas „Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna: „Pasaulē tik daudz kas mainījies, kopš iepriekšējo reizi klātienē tikāmies 2019. gadā Latvijas Nacionālajā operā un baletā, taču kultūra nemainīgi bijusi tā, kas palīdzējusi cilvēkiem gan rast prieku un mierinājumu pandēmijas radītajā izolācijā gan atrast veidu, kā runāt ar bērniem un jauniešiem tepat netālu notiekošā kara apstākļos, ieliekot notiekošo plašākā kontekstā. Šī klātienes tikšanās iecerēta ne vien kā iespēja paplašināt zināšanas par kultūras daudzveidību un dalīties pieredzē par programmas norisi klases, skolas un pašvaldības līmenī, bet arī kā paldies par programmai veltīto darbu un rūpēm.”

Klātesošos uzrunāja Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

Turpinājumā programmas „Latvijas skolas soma” komanda iepazīstināja ar aktualitātēm. Lai nostiprinātu izpratni par kultūras nozaru daudzveidību programmas „Latvijas skolas soma” saturā un to potenciālu mācību un audzināšanas darbā, forumā uzstājās dažādu kultūras nozaru eksperti - Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente, lektore, kritiķe, Rīgas Starptautiskā kinofestivāla kuratore Dārta Ceriņa runāja par kino kā izglītības procesu, dizaina biroja „H2E” dibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Ingūna Elere vēstīja par dizaina nozari un tā lomu demokrātijā, par pārmaiņām muzeju nozarē stāstīja pētniece, LKA maģistra programmas „Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija” direktore, Latvijas Muzeju biedrības valdes locekle Elīna Vikmane, par cirka nozari Latvijas kultūrtelpā runāja VSIA „Rīgas cirks” valdes locekle Māra Pāvula, savukārt uz teātri kā starpdisciplināru mākslu aicināja paskatīties Latvijas Nacionālā teātra mākslinieciskais vadītājs Elmārs Seņkovs.

Savā pieredzē, īstenojot programmu „Latvijas skolas soma”, dalījās Valmieras tehnikuma direktores vietniece kultūrizglītības un personības attīstības jomā Vita Zeibote, Rīgas 85. pamatskolas vēstures skolotāja Ligita Straube un Rīgas Purvciema vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Gita Pohevica.

Dienas noslēgumā foruma dalībniekus ar īpašu un brīnišķīgu muzikālu sveicienu „Dziesmas zem zaļā jumta” iepriecināja Latvijas Nacionālā teātra mākslinieki.

Diena bija tik piepildīta un pozitīvām emocijām pilna, vienkārši eleganta! Mājup atgriezāmies iedvesmotas un uzlādētas jaunam darba cēlienam, jeb, kā teica Ingūna Elere, „uzpildītas ar latvietību”. To novēlu arī visiem programmas „Latvijas skolas soma” dalībniekiem - sevī „uzpildīt latvietību”.

Regīna Pauliņa,
programmas „Latvijas skolas soma” koordinatore Krāslavas novadā
Autores fotoJauna aptauja

Februāris - 2023
P O T C P S S
 
01
02
03
05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28  

Dienas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde