svētdiena, 27. septembris, 2020Vārda diena: Ādolfs, Ilgonis
crest1 crest2

Pieredzes apmaiņa zemnieku saimniecībā „Vaicuļevas“ kopā ar „BASF Agro Latvija”

Pievienots: 09.07.2020

Šonedēļ desmitiem Latvijas zemkopju pulcējās vienā no Krāslavas novada lielākajām saimniecībām, lai iepazītos ar lauksaimnieku Dmitriju Zalboviču un viņa pieredzi gan augu aizsardzības līdzekļu lietošanā, gan mēslošanas līdzekļu lietošanā, gan augsnes apstrādes jautājumos, kā arī uzklausītu firmas „BASF Agro Latvija” pārstāvju - tirdzniecības vadītājas Dagnijas Hincenbergas, agronomes konsultantes Agneses Būkas un jaunākā agronoma Māra Opmaņa - viedokļus un ieteikumus.

Ar „BASF Agro Latvija” Dmitrijs sadarbojas kopš 2016. gada un ir visnotaļ apmierināts ar sadarbības augļiem. Saimnieks daudz mācās no ārzemju pieredzes, iedvesmojas, lasot ārzemju literatūru, un labāko adaptē savās tehnoloģijās, ko pēc tam atrāda citiem. Uz pasākumu atbraukušajiem Latvijas zemkopjiem Dmitrijs pastāstīja, ka ģimenes kopīgā zemes platība, kas tiek apsaimniekota, pārsniedz 4000 ha, no tiem ir jākuļ 3700 ha. Zemnieks audzē tikai četras kultūras: pupas, auzas, kviešus un ziemas rapsi. Ziemāji aizņem aptuveni 90% sējumu.

Dmitrijs: „Mūsu mērķis ir iesēt ziemas rapsi un kviešus maksimāli tik daudz, cik varam iespēt termiņos, kuros tas jāizdara. Sējam ar visdažādākajām tehnoloģijām, izmēģinām dažādus augsnes tipus, dažādas sējmašīnas.”

Dmitrija laukos Latvijas zemkopji pavadīja vairākas stundas, gan klausoties Dmitriju un atbraukušos speciālistus, gan iesaistoties diskusijās, gan uzdodot dažādus jautājumus un sagaidot izsmeļošas atbildes. Vizuāli tika vērtēts ne tikai tas, kas aug virs zemes, bet arī tas, kas notiek ar augu sakņu sistēmu zemē. Vārdu sakot, zemniekus interesēja burtiski viss, kas var palielināt ražību vai kas tam var kaitēt.

Agronome konsultante Agnese Būka pastāstīja, ka, apskatot laukus, tiek izvērtēta saimniecībā pielietotā tehnoloģija, kā arī savā starpā salīdzināti lauki, kur izsmidzināti salīdzinoši jaunāki un vecāki produkti. Viena lieta ir vizuālais iespaids, ko redz uz lauka, bet efektivitāti noteicošais faktors noteikti būs raža. Izmēģinājuma laukus nokuls atsevišķi, tad redzēs, kurš faktiski ir labākais variants, lai zinātu, vai nemainīt neko vai varbūt mainīt kaut ko uz jaunāku un labāku.

Agnese Būka: „Šobrīd saimniecībā viss ļoti labi salīdzinoši ar tām citām saimniecībām kurās mēs, „BASF Agro Latvija” pārstāvji, jau bijām. Varu sacīt, ka Dmitrijs ar savu saimniecību var stāvēt blakus Zemgalei un ir lietas, kurās viņš varbūt pat pārāks. Kā redzat, nav liela nozīme saimniecības atrašanās vietai, nozīme ir tam, kā zemkopis saimnieko, kā domā, kā analizē, kā plāno, kā izvēlas un pieņem lēmumus. Dmitrijs ir no tiem, kurš ļoti daudz pats lasa, uzņem noderīgu informāciju, novērtē citu pieredzi, uzklausa un pārbauda praksē. Viņam piemīt loģiska spriestspēja, ass prāts, un viņš ir ļoti tendēts uz pamatotu, gudru lauksaimniecību, šī darba rezultāts atspoguļojas viņa tīrumos.”

Pēc vairākām Dmitrija laukos pavadītajām stundām Latvijas lauksaimniekus gaidīja patīkams pārsteigums – Indras Laimes muzeja apmeklējums.

Juris Roga,
autora foto

Fotogalerija


Jauna aptauja

Septembris - 2020
P O T C P S S
 
01
02
03
04
05 06
07
08
09
10
11
12 13
14
15
16
17
18
19 20
21
22
23
24
25
26
28 29 30  
ceturtdiena, 03.09.2020
ceturtdiena, 24.09.2020

Dienas foto

  • Latvijas basketbola kausa atklāšanas spēle

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
Developed by webbuilding.lv - mājas lapu izstrāde.