otrdiena, 14. jūlijs, 2020Vārda diena: Anvars, Oskars, Ritvars
crest1 crest2

Inga Zemdega-Grāpe: „Ir aizsākts Krāslavai un novadam svarīgs ceļš!”

Pievienots: 24.10.2019

Šūšanas uzņēmuma „Nemo” īpašniece Inga Zemdega-Grāpe izklāstīja savu viedokli par izveidojušos sadarbību starp SIA „Nemo”, Krāslavas novada pašvaldību un krāslavieti Kristīnu Škoļniku, kura Rīgas Tehniskās universitātē apgūst uzņēmumam nepieciešamu profesiju un apņēmusies atgriezties strādāt dzimtajā pilsētā.

Ir aizsākts Krāslavai un novadam svarīgs ceļš! Patriotisms sākas no dzimtās pilsētas mīlestības, un Krāslavas nākotne ir saistīta ar Krāslavas jauniešu iespējām šeit veiksmīgi strādāt. Ir tikai divi scenāriji: Krāslavas jaunieši neiegūst izglītību, kurā var strādāt, dzīvojot dzimtajā pilsētā vai novadā, un tāpēc meklē darba vietas citur vai arī Krāslavas jaunieši jau skolas gados izvēlas jomu, kurā realizēties šeit un tad mērķtiecīgi pie tā strādāt, iegūt izglītību, lai atgrieztos un paliktu.

Simbolisks solis

Krāslava ir Latvijas šūšanas galvaspilsēta, jo mums ir spēcīgi ražošanas uzņēmumi un ilgstošas tradīcijas tieši šajā jomā, manuprāt, vairāk nekā jebkurā citā Latvijas pilsētā. Tāpēc tikai loģiski, ka tieši ar rūpēm par jaunu speciālistu sagatavošanu šūšanas uzņēmumiem bija jāsāk. Uzņēmums ir tik spēcīgs, cik spēcīga uzņēmuma komanda - tās cilvēki. Krāslavas uzņēmumi būs tik spēcīgi, cik speciālisti, kas tajos strādās. Bet speciālisti nerodas no nekurienes, ir mērķtiecīgi jāaudzina mūsu jaunie talanti. Ieguldījums studētgribētājos atmaksāsies visai pilsētai. Pateicos Krāslavas novada domei un tās priekšsēdētājam Gunāram Upeniekam par Krāslavai stratēģiski būtisko lēmumu atbalstīt inženiera izglītības iegūšanu Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).

Apzināts solis

Kristīnas studijas RTU nav nejaušība, bet daudzu gadu darbs, kas vēl nav beidzies. RTU inženiera grāds apģērbu ražošanā ir Latvijā labākā izglītība, kāda iespējama. Gājām uz to apzināti jau no dienas, kad uzrunāju Rīgas Valsts tehnikumu profesionālās izglītības uzsākšanai. Pēc RVT stila un šūšanas speciālistu pirmā kursa uzņemšanas interesējos par potenciālajiem darbiniekiem. Jau pēc pirmajām praksēm pasniedzēji rekomendēja Kristīnu. Viņai ir neatlaidība, uzņēmība un galvenais - interese. Paralēli domes stipendijai uzņēmums „Nemo”  Kristīnai sniedz finansiālu atbalstu dzīvesvietas u.tml. izdevumu segšanai. Tas ir svarīgi, jo dzīve Rīgā ir dārga un bez atbalsta būtu ļoti grūti. Neslēpšu, ka „Nemo”  liek lielas cerības uz Kristīnas atgriešanos jau diplomēta inženiera-tehnologa statusā. Mums šādi speciālisti ir ļoti vajadzīgi, tāpēc domājam nākotnē izvirzīt vismaz vienu labāko studentu stipendijai katru gadu. 

Iespēju potenciāls

Nākotnē šūšanas industrija kļūs arvien automatizētāka un mazāk kvalificētu darbinieku īpatsvars samazināsies. Būs vajadzīgi automātu operatori, tehnologi un konstruktori, un, jo zinošāki būs speciālisti, jo dārgāk uzņēmums spēs pārdot savus pakalpojumus un ražojumus un jo vairāk spēs palielināt algas. Mums jau pašlaik ir iegādāts modernākais kabatu šūšanas automāts Latvijā, drīzumā tiks piegādātas preses, kas aizvietos bikšu gludināšanas funkciju. Pieprasījums pēc kvalificētām šuvējām nezudīs, bet arvien vairāk būs vajadzīgi jaunie speciālisti, kas ir spējīgi apkalpot sarežģītus darbagaldus. Bet ražošanas tehnologi ir rūpnīcas smadzenes, tāpēc investīcijas tehnologu sagatavošanā ir visvērtīgākās.

Atbalstīs mērķtiecīgus

Iespējams, ka bailes no finansiālām grūtībām ir tās, kas liedz jauniešiem aktīvāk pieteikties sadarbībai ar Krāslavas uzņēmumiem augstākās izglītības iegūšanai. Gribu iedrošināt, uzņēmumi noteikti atbalstīs mērķtiecīgus jauniešus, droši - manas durvis vienmēr ir atvērtas.
Nav arī patiesība, ka šūšanas industrijā nevar nopelnīt. Nesen atgriezos no vizītes vairākās Portugāles rūpnīcās. Šuvējas pelna stipri vairāk nekā 1000 EUR mēnesī, bet tehnologi krietni virs 2000 EUR. Tā ir mūsu nākotne. Jau tagad vidējā alga „Nemo” pārsniedz 570 EUR un šuvēju alga pēdējos mēnešos tuvojas 530 EUR, ražība arvien pieaug. Taču mums šie skaitļi nākotnē ir jādubulto ar dubultotu ražību - kā tas ir Portugālē, Itālijā, Vācijā. To panāksim ar automatizāciju un spēcīgu speciālistu piesaisti. Tas ir vienādojums, bez speciālistiem tas nestrādās, tāpēc nešaubīgi iesim šo ceļu arī turpmāk.
Ar Kristīnu drīzumā tiksimies RTU lekcijā, kurā katru gadu uzrunāju studentus, stāstot par nozares specifiku, izaicinājumiem un nākotnes tendencēm. Beidzot lekcijā būs ne tikai rīdzinieki, kurzemnieki un pat ārzemnieki, bet arī mūsu pašu cilvēks - Kristīna. Par to ir neviltots prieks!


Jauna aptauja

Jūlijs - 2020
P O T C P S S
 
01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11 12
13
14
15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Dienas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
Developed by webbuilding.lv - mājas lapu izstrāde.