trešdiena, 21. aprīlis, 2021Vārda diena: Anastasija, Marģers
crest1 crest2

Krāslavas Mūzikas skolai - 60. Irēnas Milašas atmiņas

Pievienots: 15.02.2021

Mana skola - Irēnas laimīgā dzīve

Man bija četri gadiņi, kad Krāslavā tika atvērta Mūzikas skola. Pa televizoru bieži redzēju bērnus spēlējam klavieres, un tas pamudināja steidzami iestāties mūzikas skolā. Iestājeksāmenos dziedāju dziesmu „Ļenin vsegda živoj”. Es to izpildīju ļoti nopietni un sasmīdināju komisiju ar savu dziedāšanu. Komisijas priekšsēdētājs bija toreizējais skolas direktors Vitolds Kekļa. Iestājeksāmenu prasības bija daudz stingrākas. Vajadzēja dziedāt, uzminēt, cik skaņu vienlaicīgi nospēlēts (2, 3 vai 4-balsīgs akords), atkārtot garu melodiju, ritmisku vingrinājumu noplaukšķināt. Skola bija prestiža mūzikas iestāde, kur bērni mācījās, nevis pavadīja laiku. Skolotājs bija dievs, uz kuru skatījāmies un klausījāmies ar atvērtu muti. Notika arī ieskaites un eksāmeni, tiem bijām vienmēr sagatavojušies laicīgi. Audzēkņiem gribējās saņemt visaugstāko atzīmi - 5 (pieci) piecu ballu sistēmā. Klavierspēli man mācīja līdz 4. klasei vairāki skolotāji: Māra Freinberga, Olga Lomovceva, Rita Budanova, Dora Freinberga. Vecākajās klasēs specialitāti mācīja Arkādijs Maceraliks, solfedžo - Gaļina Zasčerinska, mūzikas literatūru - Genādijs Pitrāns.

Skola atradās Lāčplēša ielā, vienstāvu ēkā. Kad skolai cēla 2. stāvu, tad mācības tika pārceltas uz ēku, kur atradās vakarskola - parkā pie estrādes. Mums, bērniem, likās, ka mācāmies pilī - lielas klases, augsti griesti. Pēc vasaras brīvlaika tur vajadzēja spēlēt vasaras darbus (skaņdarbus, kuri tika uzdoti uz vasaru).

Spilgti palika atmiņā manā bērnībā rīkotās Jaungada eglītes (lugas, koncerti, dziesmas, dejas, loterijas…). Tas bija neaizmirstami!

Tajā laikā es nedomāju, ka iešu tālāk mācīties mūziku. No Daugavpils Mūzikas vidusskolas pie mums brauca kuratori. Klavieru nodaļu vadīja Mendelsona kungs, kurš apciemoja skolu, noklausījās manu spēli un ieteica iestāties mūzikas vidusskolā, lai turpinātu mācības klavierspēlē. Tas arī notika, par ko esmu pateicīga liktenim.

1975. gadā sāku strādāt par klavierspēles pedagogu savā dzimtajā skoliņa. Kolektīvs bija ļoti jauns. Visi skolotāji bija aktīvi Krāslavas Kultūras nama pašdarbnieki: dziedāja, spēlēja, vadīja kolektīvus. Viss notika!

Mani pirmie audzēkņi bija pasakaini: paklausīgi, izpildīgi, muzikāli.   

Starp tiem Gunta Gražule, Gunta Panfilo, Anita Ļaksa, Natālija Andrejeva, Olga Naumčika, Svetlana Vorobjova, Diāna Velecka. Neaizmirstami klavieru ansambļi, kuru atskaņojumi vēl šodien skan man ausīs: G.Panfilo un A.Ļaksa, I.Rudziša un J.Krasņikova, R. Žeikare un K.Steļmačenoka (uzstājās Rīgā Zelta zālē), T.Čornaja un K.Kitoka u.c. Daudzi audzēkņi turpināja apgūt mūziku tālāk. Tie ir G. Panfilo, A.Ļaksa, R.Žeikare, T.Čornija, J.Morozova, A.Krute, I.Gasperoviča, K.Kosolapova, L.Onzule (tagad studē Rīgā, Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas Klavierspēles fakultātē). E.Volodko un K.Ragine mācījās Krāslavas MS sākumskolā un tālāk turpināja mūzikas gaitas Daugavpils Mūzikas vidusskolas profesionālajā klasē. Pabeidza arī augstākās mūzikas iestādes. Gribu pieminēt tādus absolventus kā Biruta Daņiļeviča, Pauls Nartišs, jo jūtu to īsto klavierspēles skolotāja būtību, guvu baudu.

Pavasarī, klausoties pirmklasniekus un redzot koncertzālē pie lielā flīģeļa, kārtojot pirmo eksāmenu, acīs saskrien asaras, miesu apņem tirpas, mazais muzikants sarunājas ar skaņu pasauli. Tu redzi sava darba rezultātu, par ko ir liels gandarījums un prieks. Tas ir mans… 

Mīļie krāslavieši, māmiņas un tētiņi, ja jūsu atvasītei ir muzikālā dzirde, noteikti nāciet uz skolu attīstīt sava bērna Dieva doto dāvanu, apgūt kāda mūzikas instrumenta spēli! Iepazīt mūzikas pasauli, tas ir brīnišķīgi un skaisti. Skolotājiem un  audzēkņiem veselību, izturību, panākumus un veiksmi! Skolai - saules mūžu!

Irēna Milaša, direktores vietniece izglītības jomā 


Jauna aptauja

Aprīlis - 2021
P O T C P S S
 
01
02 03 04
05
06
07
08
09
10 11
12
13
14
15
16
17 18
19
20
21
22 23 24 25
26 27 28 29 30  
pirmdiena, 19.04.2021

Dienas foto

  • Foto: Valērijs Stivriņš

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde