otrdiena, 20. oktobris, 2020Vārda diena: Leonīda, Leonīds
crest1 crest2

Jānis Bordāns uzraudzīs notikumu attīstību

Pievienots: 28.08.2020

Pagājušās nedēļas nogalē Krāslavu apmeklēja tieslietu ministrs Jānis Bordāns, lai tiktos ar pagājušogad jūlijā mūsu pilsētas centrā līdz nāvei piekautā jaunieša tuviniekiem un pašvaldības vadību. Pēc tikšanās ministrs piekrita īsai intervijai.

- Bordāna kungs! Daugavpils tiesa nolēma atbrīvot no apcietinājuma divus apsūdzētos lietā par jauna vīrieša nāvējošo piekaušanu pērn Krāslavā, kā arī draudu izteikšanu. Daudzi mūsu pilsētas iedzīvotāji ir dziļā šokā un neizpratnē par šādu tiesas lēmumu. Vai jums ir kādi nomierinoši vārdi, kurus sacīt krāslaviešiem, lai mazinātu pieaugušo satraukumu?

- Tiklīdz tiesas pieņemtais lēmums netiek savlaicīgi un saprotami paskaidrots, loģiski rodas šaubas. Pilnīgi saprotu sabiedrības neizpratni un šoku. Tieši tāpēc uzsveru tiesām, ka tām ir atbildība sabiedrības priekšā un pienākums skaidrot savus pieņemtos lēmumus iedzīvotājiem. Personīgi uzraudzīšu notikumu attīstību šajā lietā.

- Kas un kā nodrošina šo personu uzraudzību? Jūs šīs tikšanās laikā dzirdējāt, ka daudzi krāslavieši izjūt bailes un netaisnības sajūtu, kam pretī stāv nesodāmības izjūta…

- Tieši tāpēc arī ieradāmies Daugavpilī, lai ar tiesas priekšsēdētāju pārrunātu lietas virzību. Drošības līdzekļu grozīšana nenozīmē, ka persona ir atbrīvota un netiks sodīta. Tieši tāpēc tiek piemēroti citi drošības līdzekļi. To mērķis ir panākt, ka apsūdzētais netraucē procesa norisei, neizdara jaunus noziegumus un nerada sabiedrības apdraudējumu laikā līdz krimināllietas iztiesāšanas pabeigšanai.

Ja tiks konstatēta noteikto drošības līdzekļu pārkāpšana, tad tiesai ir pienākums tos pārskatīt un tā var lemt arī par stingrākiem drošības līdzekļiem.

- Jebkura slepkavība ir baiss notikums, kas savā ziņā cilvēkos mazina drošības sajūtu, līdz ar to arī vēlmi būt par liecinieku un liecināt. Kurš konkrēti ir atbildīgs par to, lai šī lieta maksimāli raiti virzītos uz priekšu?

- Notikušais ir sevišķi smags un nežēlīgs noziegums. Šobrīd tiesas atbildībā ir nodrošināt lietas virzību, pārbaudīt prokuratūras iesniegtos pierādījumus un pieņemt taisnīgu spriedumu.

- Vai tā netiks novilcināta, par ko krāslaviešiem arī lielas bažas, jo vairāk tāpēc, ka tiesas sēdes ir slēgtas.

- Likums nosaka gadījumus, kad lietu izskatīšana notiek slēgtā tiesas sēdē. Taču tas nevar kļūt par iemeslu, lai sabiedrībai nesniegtu informāciju par tiesas procesa gaitu. Neatklājot konkrētās krimināllietas faktiskos apstākļus, tiesu varas pārstāvjiem vajadzētu spēt skaidrot savus lēmumus, lai iedzīvotājiem būtu izpratne par tiesneša rīcību. Uzskatu, ka spēja izskaidrot pieņemto lēmumu, norāda uz to, ka pieņemts ne tikai likumīgs, bet arī taisnīgs lēmums.

- Šo gadījumu jau no paša sākuma pavada dažādas attaisnošanās medijos, kas nāk ar novēlošanos. Varbūt valstī pietrūkst likumi, lai amatpersonas varētu rīkoties visupirms jau sabiedrības drošības interesēs? Kas ir jāmaina?

- Vēlreiz gribu uzsvērt – ikviena tiesneša pienākums ir saprotami un savlaicīgi skaidrot tiesas rīcību likuma ietvaros. Novēlota informācija ir tas iemesls, kāpēc rodas šaubas par tiesas rīcību. Tieši informācijas trūkums rada sajūtu, ka medijos tā ir amatpersonu attaisnošanās – ja atbildes tiek sniegtas tikai tad, kad žurnālists sāk uzdot savus jautājumus. Lai gan sabiedrībai būtu svarīgi no pašiem tiesnešiem saņemt informāciju par apstākļiem un argumentiem viņu pieņemtajiem lēmumiem. Tā ir tiesnešu atbildība sabiedrības priekšā un būtiska daļa no amata pienākumiem.

- Tikšanās laikā Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks drošības jautājumu akcentēja arī plašāka kontekstā, proti, ka pierobežā nacionālā drošība jāpaceļ augstākā līmenī. Jāpastiprina Valsts policijas kapacitāte, jāpaplašina pašvaldības policijas pilnvaras utt. Vai ņemsiet vērā šos ieteikumus?

- Šajā jautājumā esam vienisprātis, īpaši pierobežā sabiedriskajai kārtībai un drošībai ir jābūt visaugstākā līmenī. Apņemos šos ar nacionālo drošību saistītos jautājumus nekavējoties apspriest ar valdības vadītāju!

- Paldies par atbildēm!

Juris Roga,
autora foto


Jauna aptauja

Oktobris - 2020
P O T C P S S
 
01
02
03 04
05
06
07
08
09
10 11
12
13
14
15
16
17 18
19
21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dienas foto

  • Pieredzes apmaiņas brauciens tūrisma uzņēmējiem

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde