ceturtdiena, 11. augusts, 2022Vārda diena: Liega, Olga, Zigita, Zita
crest1 crest2

Mācību ekskursijas Indras pamatskolas „Skolas somā” visām klasēm!

Pievienots: 10.06.2022

Jā, visi gribam kaut kur aizbraukt – kopīgs brauciens klašu kolektīvu saliedēšanai, ikvienam redzesloka paplašināšanai, jaunas zināšanas un iespaidi – tas viss ir Indras pamatskolas audzēkņu ieguvums, pateicoties kultūrizglītības programmai „Latvijas skolas soma” un Indras pagasta pārvaldei, kas nodrošināja transportu, lai sasniegtu mācību ekskursijām izvēlētos galamērķus.

1.,2.,3. klases audzēkņi iepazina Andrupenes lauku sētu – apskatīja, kāda bija latgaļu sadzīve iepriekšējā gadsimtā. Gida stāstījums atklāja daudzas nezināmas lietas sākumskolēniem. Tika izstaigāta simtgadīgā lauku māja, klētiņa, melnā pirts, smēde, bērni iepazina dažādus seno laiku darba rīkus un sadzīves priekšmetus. Bet kur nu bez jautrām aktivitātēm sētas pagalmā! Un patīkami bija ar smaržīgo tēju nogaršot pašu rokām pagatavotās asuškas! Paldies Andrupenes lauku sētas saimniecēm!

4., 5. un 6. klašu skolēni iepazina Daugavpili... jā iepazina, jo daudzi skolēni atklāja, ka tā ir neparasta un vēl neizzināta pilsēta, kuru gribas apmeklēt vēl un vēl. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā audzēkņi piedalījās nodarbībā „Atklātnes pasaule”. Skolēni izzināja Daugavpils pilsētas vēsturi 20. gadsimta sākumā, apskatot vienu no interesantākajām muzeja kolekcijām – atklātnes ar Daugavpils pilsētas skatiem. Skolēni iepazina atklātņu vēsturi un pirmās atklātnes, kas izdotas pilsētā. Šīs aktivitātes laikā tika veidota izpratne par atklātni kā vēstures avotu.

Pēc nodarbības tika apskatīta arī muzeja pastāvīgā ekspozīcija, kuras laikā skolēni iepazina Daugavpils pilsētas un novada vēsturi no vissenākajiem laikiem, sākot ar 9. g. t. p. m. ē. līdz pat 1991. gadam. Muzeja darbinieki iepazīstinaja arī ar citām ekspozīcijām. Viena no tām - „Dinaburga Livonijas konfederācijas sastāvā. 1275-1561”, kurā ir skatāmas unikālas viduslaiku vēstures liecības, kas ataino krusta karu radīto mantojumu (vācu bruņinieka bruņu rekonstrukcija, Dinaburgas pils makets, arheoloģiskie atradumi no izrakumiem Dinaburgas pilī - arbaletu, bultu uzgaļi, pakavas, pieši, rotaslietas u.c.). Tā skolēniem palīdzēja veidot izpratni par viduslaiku notikumiem Dinaburgā (Daugavpilī) no 13. gs. līdz 16. gs.

Otra ekspozīcija – „Pagātnes reveranss”. Skolēni varēja apskatīt 19. gs. beigu – 20. gs. sākuma viesistabas interjeru, uzzināt par tā laika modi. Cik jautri noritēja cepuru uzlaikošana!

Tālāk skolēni devās apskatīt Daugavpils cietoksni, kas ir pilsētas ievērojamākais kultūrvēsturiskais piemineklis, kā arī Daugavpils pilsētas simbols. Te atraktīva gida pavadībā tika iepazīta cietokšņa vēsture un nozīmīgums 19. gadsimta vēsturisko notikumu virpulī.

Klašu audzinātājas nodrošināja pastaigu pa pilsētas ieliņām, apskatīja, kur atrodas Daugavpils Ledus halle, Daugavpils dzelzceļa stacija. Daudzi atzina, ka ir iepazinuši pilsētu no cita skatupunkta un ir vēlme uz šejieni atbraukt kopā ar ģimeni.

7. klases audzēkņi mācību gada noslēgumā devās iepazīt Latgales jūgendstila pērli — Lūznavas muižu. Prieku par atkaldošanos izbraukuma mācību ekskursijā, kas notika kultūrizglītības programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros, papildināja atjaunotās un restaurētās muižas apmeklējums.

Kā no pasakas atnākusi, skolēnus sagaidīja Lūznavas muižas kundze, kura parādīja visas telpas un iepazīstināja ar tās vēsturi. Vajadzēja klausīties ar abām ausīm un skatīties ar abām acīm, lai izpildītu pirmo uzdevumu — atrast istabās, bēniņos un pagrabtelpā interjera fragmentus un atzīmēt tos darba lapā. Vēlāk skolēniem bija piedāvāta interaktīvā nodarbība - spēle, un, sadaloties divās komandās, tika noskaidrots, kurš uzmanīgāk klausījās gan skolotājus skolā, gan gidi muzejā. Noderēja gan skolā apgūtas digitālās prasmes un zināšanas, gan mācību ekskursijā iegūtā informācija, gan loģiskā domāšana.

Turpinājumā skolēniem bija iespēja iepazīties ar videi draudzīga dzīvesveida paradumiem un izveidot pašiem savu bišu vaskadrānu! Nedaudz pacietības un - jauka dāvaniņa vai daudzreiz lietojamā salvete cepumu līdzņemšanai gatava! Un galvenais - iegūtās prasmes vēlāk var izmantot mājas apstākļos!

Vēl viena vieta, kurai ir jāvelta laiks un uzmanība — Lūznavas muižas parks - liels, krāšņs un noslēpumains. Arī to izpētīja ziņkārīgie indrieši! Orientēšanās aktivitāte visiem bija pa prātam!

Skaista muiža ar savu simbolu - sīkspārni, vietējo keramiķu darbi un Šveices mākslinieka gleznas, jautras aktivitātes un īsta latgaliešu kafija — tas paliks skolēnu atmiņās un raisīs vēlmi atgriezties šurp vēlreiz!

8. un 9. kl. skolēni par mācību ekskursijas galamērķi izvēlējās Jasmuižu – vietu, kur latviešu dzejnieks, dramaturgs un tulkotājs Rainis pavadīja ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus ar savu ģimeni un kur viņš izjutis pirmās apzinātās romantiskās jūtas.

Gide iepazīstināja ar Raiņa bērnības gadiem, ar mājām, kur viņš dzīvoja, pastāstīja par viņa attiecībām ar ģimenes locekļiem, par pirmajām romantiskajām jūtām (tā bija kalpone), par viņa attieksmi pret fizisko darbu (izrādās, ka topošais slavenais dzejnieks pavisam nemīlēja strādāt). Redzējām lapas ar Raiņa rokrakstu – to pavisam grūti izlasīt! Izstāžu zālē skolēni aplūkoja krāšņo keramikas izstādi un darbnīcā-ceplī iepazinās ar vidi, kurā strādāja keramiķi 19. gadsimta beigās. Izstaigājām parku, kur bija neparasts tilts uz ķēdēm un lielas šūpoles, kurās, protams, mēs visi izšūpojāmies. Mums bija neparasts gids parkā – vietējais kaķis, kurš parādīja ceļu un sekoja mums.

Iepazinām arī praktisko darbošanos – sveču liešanu. Rezultātā – katram bija smaržīga svece dažādu dzīvnieku veidolā. Uzzinājām par biškopību Raiņa laikos un mūsdienās, kā arī aizdomājāmies, cik čaklas ir bites, ka par tām ir tik daudz sakāmvārdu!

Atpakaļceļā izmantojām iespēja apmeklēt Aglonas baziliku un Svēto avotu, kā arī noslēpumaino Čertoka ezeru, kura krastā atcerējāmies dažādas leģendas un ticējumus par to. Ticiet vai ne, bet daudziem pēc kāda laika ezera tuvumā sāka reibt galva!

Lai visiem silta, saulaina un pozitīvām emocijām piepildīta vasara!

Inga Jākobsone, programmas „Latvijas skolas soma” koordinatore Indras pamatskolā
Tatjanas Kutņakas, Ilonas Petunovas, Vijas Sjadro, Ilonas Beitānes-Špakas, Larisas Špigunovas, Rutas Andrukovičas fotoJauna aptauja

Augusts - 2022
P O T C P S S
01
02
03
04
05
06 07
08
09
10
12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
pirmdiena, 01.08.2022
ceturtdiena, 04.08.2022
otrdiena, 09.08.2022

Dienas foto

  • Annas Dagdā 2022

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde