pirmdiena, 18. janvāris, 2021Vārda diena: Antis, Antons
crest1 crest2

Nodarbību cikls „Prāta možums” Krāslavas novada pansionātos noslēdzies

Pievienots: 16.12.2019

 

Biedrība „Sociālās attīstības aģentūra „Pieci airi” jau vairāk nekā piecus gadus strādā ar īpašu mērķauditoriju – senioriem. 2017. gada septembrī biedrības „Pieci airi” dibinātāji Raimonds Lazda un Tatjana Azamatova sadarbībā ar Krāslavas novada domi, ESF projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/097 „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Krāslavas novadā” projekta ietvaros uzsāka aktivitātes, kas vērstas uz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestāžu klientu (veco ļaužu pansionātu iemītnieku) dzīves kvalitātes uzlabošanu. Aktivitātes īstenošana vienlaikus notika divās Krāslavas novada iestādēs – veco ļaužu pansionātā „Priedes” un sociālās aprūpes centrā „Skuķi”.  

Pasākumu cikla „Prāta možums” ietvaros nodarbības bija paredzētas cilvēkiem, kas īpašu vajadzību dēļ ilgstoši atrodas telpās un nevar saņemt pietiekami daudz iespaidu un informācijas par to, kas notiek ārpasaulē. Tāda veida daļēja veco cilvēku izolācija var palēnināt domāšanas procesus, pasliktināt atmiņu un veselības stāvokli kopumā. Lai samazinātu pansionātu „Priedes” un „Skuķi” iemītnieku kognitīvo spēju negatīvās izmaiņas, tajos notika regulāras nodarbības, kas veicināja senioru veselības saglabāšanu un psihisko saslimšanu profilaksi. Pirmais cikls bija veiksmīgi īstenots 2017. gadā, otrais - 2018. gadā, bet trešais tika pabeigts šī gada decembrī. Laika posmā, kopš šī aktivitāte tika uzsākta, katrā pansionātā ir novadītas 30 nodarbības, kuru vidējais apmeklētāju skaits bija 10-12 cilvēki.

Katras nodarbības laikā bija pielietotas dažādas darba metodikas, lai uzlabotu vecākā gadagājuma cilvēku mentālo veselību. Sākumā tika apspriesta kāda konkrēta tēma, kura skar svarīgus sabiedrības un senioru personīgās dzīves notikumus. Katra tēma tika speciāli sagatavota un bija atbilstoša projekta mērķim, tēmas izklāsta laikā visi dalībnieki tika aicināti aktīvi piedalīties apspriešanā, tādā veidā veicinot emocionālu iesaisti grupas darbā un rosinot individuālas atmiņas. Vienlaikus ar tēmas apspriešanu, dalībniekiem bija dota iespēja stimulēt smadzeņu darbību ar sīkās roku motorikas palīdzību. Katrā nodarbībā jebkurš seniors varēja izvēlēties atbilstošu nodarbību tēmai zīmējumu un izkrāsot to ar krāsainiem zīmuļiem. Vēl viens projekta darbā pielietots paņēmiens bija prāta spēļu spēlēšana ar planšetdatoriem, kas veicināja atmiņas uzlabošanos un reakcijas ātrumu.

Pasākumu cikla „Prāta možums” triju gadu garumā īstenošana deva labāku izpratni par iepriekš aprakstīto pakalpojumu nepieciešamību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestāžu iemītniekiem. Var droši apgalvot, ka „Prāta možums” pakalpojums bija inovatīvs ne tikai Krāslavas novadā, bet arī Latvijā. Projekta darbības laikā divreiz bija iespējas dalīties šajā unikālajā pieredzē ar pārstāvjiem no Rīgas un citiem Latvijas novadiem. Ļoti iespējams, ka labās pieredzes apmaiņas rezultātā arī citu Latvijas pansionātu klientu dzīve kļūs daudzveidīgāka un veselīgāka.

Ar pateicību un gandarījumu jāatzīmē pansionātu vadības un personāla atbalsts, aktīvi iesaistoties aktivitāšu īstenošanā

Tatjana Azamatova

Krāslavas novada domes īstenotais projekts Nr. Nr. 9.2.4.2/16/I/097 „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Krāslavas novadā”, projekta radošais nosaukums „Esi vesels Krāslavas novadā!”.
Finansētāju logotipi pieejami šeitJauna aptauja

Janvāris - 2021
P O T C P S S
  01 02 03
04
05
06
07
08
09 10
11
12
13
14
15
16 17
19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
pirmdiena, 11.01.2021
ceturtdiena, 14.01.2021

Dienas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde