pirmdiena, 21. septembris, 2020Vārda diena: Mariss, Matīss, Modris
crest1 crest2

Laivu kvests – piedzīvojumi Daugavas lokos

Pievienots: 16.06.2020

Šogad biedrība „Aktīva atpūta Latgalē” jau desmito reizi uzsāk jaunu sezonu un piedāvā ūdenstūrisma cienītājiem, kā arī iesācējiem aizraujošu ceļojumu pa gleznainajiem Daugavas lokiem. Par „labu ceļavēju” un „zemūdens akmeņiem”, kas ir raksturīgi laivu nomas biznesam, pastāstīja Pāvels Lapkovskis.

- Esmu dzimis Krāslavā, šeit esmu pabeidzis arī skolu. Pēc tam devos mācīties uz Daugavpili, un tā iznāca, ka arī paliku dzīvot šajā pilsētā. Tomēr visus šos gadus katru vasaru es pavadu lielākoties šeit, Krāslavā, nodarbojoties ar ūdens tūrismu.

Pamatus laivu nomas biznesam ielicis mans jaunākais brālis. Tomēr, kad viņš bija pārcēlies uz dzīvi ārzemēs, šo uzņēmējdarbības virzienu pārņēmu es. 2020. gada vasara – mūsu desmitā sezona.

Laivu noma ir sezonāls bizness, kas ir ļoti cieši saistīts ar laika apstākļu nosacījumiem. Veiksmīgas sezonas pamatā - karsta vasara. Cilvēki grib atpūsties pie dabas krūts, un tad laivas ir īpaši pieprasītas, jo ūdens tūrisms – tā ir iespēja apvienot atpūtu pie dabas ar aktīvu atpūtu, tādējādi iegūstot divkāršu gandarījumu.

Kad ārā ir augsta gaisa temperatūra, pat lietu tūristi neuzskata par šķērsli, bet, ja vasara ir auksta, tad gribētāju braukt ar laivām pa Daugavu ir mazāk.

Parasti sezona sākas maijā un noslēdzas septembrī. Ir, protams, arī tādi ūdens tūristi, kam patīk zelta rudens, bet tādā gadījumā jārēķinās arī ar to, ka ir nepieciešams silti saģērbties, jo uz ūdens aukstums jūtams vēl vairāk nekā uz sauszemes.

- Vai ūdens tūristu vidū ir vairāk vietējo vai iebraucēju?

- Ja salīdzināt klientu skaitu no Krāslavas un citiem reģioniem, tad proporcija ir 20% pret 80%. Iespējams, jau vēsturiski mūsu cilvēki ir pieraduši atpūsties galvenokārt savās vasarnīcās, uzskatot, ka viņi tāpat jau dzīvo pie dabas krūts, un viņiem Daugavas ainavas nav nekāds jaunums. Kaut gan es varu teikt - neskatoties uz to, ka braucu pa Daugavu jau desmit gadu garumā, katru gadu atklāju ko jaunu: ir vietas, kur mainās krasta līnija, ļoti atšķiras arī ūdens līmenis, kas vienu gadu ir augsts, bet citu - zems.

Daugavā vienmēr var atklāt kaut ko jaunu. Tāpēc mēs aicinām krāslaviešus doties ceļojumā pa upi un atcerēties, cik skaistā un neatkārtojamā vietā viņi dzīvo.

- Vai ūdens tūrisms ir pieejams jebkuram cilvēkam, vai nepieciešama speciāla sagatavošana?

- Īpaša sagatavošana nav nepieciešama. Mēs izsniedzam tūrisma inventāru, ar kuru ceļojuma laikā tiks galā arī tūrists bez pieredzes. Katram brauciena dalībniekam nodrošinām glābšanas vesti, laivās ir ūdensnecaurlaidīgs maiss mantām. Pirms starta veicam instruktāžu, lai novērstu jebkādas bīstamas situācijas uz ūdens, kas var rasties neinformētības dēļ.

Mēs lieliski pārzinām visus maršrutus, mums ir detalizētas kartes, un nepieciešamības gadījumā varam piebraukt praktiski jebkurā vietā pēc klientu zvana, ja viņiem radušās kādas problēmas.

Vecuma ierobežojumu arī nav. Bērniem mēs izmantojam speciālas vestes ar apkakli, kas gadījumā, ja bērns būs ūdenī, noturēs viņa galvu virs ūdens.

- Kādus maršrutus jūs piedāvājat?

- Mēs piedāvājam dažāda attāluma un sarežģītības līmeņa maršrutus. Sākot ar 10 km un beidzot ar 100 km garus – no Latvijas robežas līdz Daugavpilij. Iespēju ir ļoti daudz, galvenais - izvēlēties sev piemērotāku variantu. Populārākais maršruts ir pa Daugavas lokiem – no Krāslavas Daugavpils virzienā.

Mēs piedāvājam ne tikai braucienus pa Daugavu, bet arī ūdens ceļojumu pa sešiem ezeriem, ko savieno Dubnas upe. Šim maršrutam ir jau vairāk nekā 30 gadu, un tas ir ļoti pieprasīts tūristu vidū.

Krasta līnijas infrastruktūra ir labi attīstīta, tur ir vairāki viesu nami un citas tūrisma vietas, kur var atpūsties ar komfortu.

- Vai šajā biznesā ir arī „zemūdens akmeņi”?

- Lielu problēmu nav, bet gribētos, lai zemes ceļi, kas ved uz Daugavu, būtu kvalitatīvāki. Jo tālāk no centra, jo sliktāki ceļi, līdz ar to tiek bojāta tehnika. Katru gadu simtiem tūristu ceļo pa šīm vietām, un gribētos, lai šo problēmu pašvaldība izvērtētu plašāk. Iespējams, ir kaut kādi fondi, finansējums, ko varētu izmantot, lai atjaunotu šos lauku ceļus.

- Cik lielai cilvēku grupai jūs varat nodrošināt laivas?

- Pašlaik mēs ievērojam prasības sakarā ar Covid – 19 izplatības ierobežojumiem, bet vispār varam nodrošināt 12 kajakus, 12 kanoe un 10 piepūšamās laivas, tādējādi apkalpojot grupu, kas sastāv no 70-80 cilvēkiem.

 Kajaki galvenokārt tiek izmantoti vienas dienas atpūtas braucieniem, jo tajos ir maz vietas mantām. Savukārt ar kanoe laivām var ceļot piecas un pat septiņas dienas.

- Ir zināms, ka jūs nekad nestāvat uz vietas un šogad sagatavojāt jaunu piedāvājumu klientiem. Pastāstiet, lūdzu, par to!

- Jā, šajā sezonā mēs piedāvājam mūsu klientiem jaunu izklaides veidu, tas ir laivu kvests - piedzīvojumi Daugavas lokos. Šī ideja radās jau sen, bet šogad esam izmantojuši iespēju piedalīties LEADER projektu konkursā, ko izsludināja biedrība „Krāslavas rajona partnerība”. Mūsu projekts „Laivu kvesta „Piedzīvojums Daugavas lokos” izveide” tika apstiprināts. Paldies par atbalstu biedrības „Krāslavas rajona partnerība” darbiniecēm Zanei Ločmelei un Ainai Dzalbei, kas palīdzēja izstrādāt projektu un atrisināt aktuālus jautājumus.

Mūsu jaunā pakalpojuma būtība – 2-2,5 stundu ceļojums-kvests, kura ietvaros paredzēts, veicot dažādus uzdevumus, nobraukt maršrutu no starta līdz finišam. Lai garantētu drošību, katrs uzdevums tiek izpildīts pieturas laikā, uz sauszemes.

Šis jaunais pakalpojums paredzēts galvenokārt klientiem, kas dažādu apstākļu dēļ nevar doties vairākdienu braucienā ar laivām, bet vēlas pavadīt uz ūdens tikai dažas stundas. Mērķauditorija – galvenokārt ģimenes ar bērniem. Laivu kvests dod iespēju iepazīties ar ūdens tūrismu un interesanti pavadīt savu brīvo laiku.

Savu jauno piedāvājumu mēs esam izstrādājuši sadarbībā ar brīvdienu mājas „Skerškāni” saimniekiem. Jebkuram ceļojumam ir sākums un beigas. „Skerškāni” ir ne tikai lieliska atpūtas vieta, bet arī mūsu laivu kvesta finiša vieta. Krasta līnija pie šīs brīvdienu mājas ir ļoti piemērota laivu piestāšanai, tur tūristi var arī nakšņot vai sarīkot pikniku.

- Vai var teikt, ka tāda veida bizness kā ūdens tūrisms ir saistīts ne tikai ar peļņas gūšanu, bet ir arī ar sociālo uzņēmējdarbību?

- Bez šaubām. Ir svarīgi izveidot tādu pakalpojumu, samaksājot par kuru klients būtu gandarīts. Mums ir ļoti svarīgas cilvēku atsauksmes. Kad kaut ko darām un saņemam pozitīvo novērtējumu, saprotam, ka mūsu idejas sniedza cilvēkiem prieku un labsajūtu. Tas ir milzīgs stimuls mūsu turpmākajai attīstībai.

- Ko jūs ieteiktu tiem, kas tikai domā par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu? Var būt varat dalīties ar savu veiksmes noslēpumu – „Pāvela panākumu atslēgu”?

- Nekāda noslēpuma nav. Viss ir atkarīgs no centības un pacietības. Nav vērts gaidīt tūlītēju labumu, viss nāk ar laiku. Neskatoties uz puniem pierē, ir jāuzdrošinās, jāizmēģina un tad, ja kaut kas neiznāk, nenolaist rokas, bet turpināt iesākto. Tad viss izdosies.

- Kur tūristi var iegūt sīkāku informāciju par piedāvātajiem pakalpojumiem, cenām, maršrutiem?

- Nesen mēs atjaunojām savu tīmekļvietni www.atputalatgale.com, kur ir visa nepieciešamā informācija un kontakti. Ja vēlaties redzēt, kā citi cilvēki pavada laiku, nodarbojoties ar ūdens tūrismu, tad daudz fotoattēlu ir mūsu „facebook” lapā - „Laivu noma - Aktīva atpūta Latgalē” un sociālā tīkla „instagram” profilā.

- Paldies par stāstījumu! Vēlu jums veiksmīgu un karstu sezonu!

Elvīra Škutāne


Jauna aptauja

Septembris - 2020
P O T C P S S
 
01
02
03
04
05 06
07
08
09
10
11
12 13
14
15
16
17
18
19 20
21
22 23 24 25 26 27
28 29 30  
ceturtdiena, 03.09.2020

Dienas foto

  • Latvijas basketbola kausa atklāšanas spēle

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
Developed by webbuilding.lv - mājas lapu izstrāde.