trešdiena, 24. jūlijs, 2024Vārda diena: Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne
crest1 crest2

Latgales „Darbīgo kopienu” aktīvisti dalās pieredzē par kopienu saliedēšanu

Pievienots: 21.05.2024

Stipras kopienas veicina saliedētību, pilsonisko līdzdalību un reģionu attīstību, pauda eksperti, kopienu aktīvisti un pašvaldību pārstāvji, kuri 16. maijā piedalījās biedrības „Izglītības iniciatīvu centrs” un British Council pārstāvniecības Latvijā organizētajā „Darbīgo kopienu simpozijā” Krustpils pilī.

Iniciatīva „Darbīgās kopienas” Latgalē tika aizsākta pirms pieciem gadiem. Pirmais „Darbīgo kopienu simpozijs” rīkots kā atskaites punkts, kurā dalībniekiem bija iespēja atskatīties uz paveikto, dalīties ar labo praksi kopienu stiprināšanā un saliedēšanā, kā arī meklēt jaunas idejas un inovatīvus risinājumus kopienu attīstībai. Simpoziju atklāja īpašais viesis - Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummell). Pasākumā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieku - kopienu resursu centru pārstāvji un kopienu iniciatīvu konkursu uzvarētāji, kuri saņēmuši atbalstu savu ideju īstenošanai, iniciatīvā iesaistīto pašvaldību pārstāvji, British Council pārstāvniecības Latvijā komanda un citi viesi.

Simpozija laikā tika prezentēti iniciatīvas „Darbīgās kopienas” sasniegtie rezultāti. Piecu gadu laikā nodibināti 10 kopienu resursu centri Krāslavas, Augšdaugavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novados, kā arī Daugavpils pilsētā. Īstenoti arī trīs kopienu iniciatīvu konkursi, kuros atbalstu savu ideju īstenošanai saņēmušas 32 idejas, bet kopumā iniciatīvas ietvaros īstenotas vairāk nekā 180 kopienu aktivitātes. Iniciatīvā iesaistījušies ap 6000 dalībnieku, kuri pārstāv dažādas kopienas un vairāk nekā 300 iestādes un organizācijas. Kā skaidro iniciatīvas īstenotāji, pašlaik ir vērojama pozitīva dinamika kopienu attīstībā, jo aktīvie iedzīvotāji ir atklājuši savu potenciālu un vēlmi rīkoties, saprotot, ka pārmaiņas var īstenot tikai viņi paši.

Paneļdiskusijā „Vietējo darbīgo kopienu loma: robs budžetā vai resurss?” simpozija ietvaros piedalījās vietējo pašvaldību pārstāvji no Rēzeknes, Preiļu un Krāslavas novada. Dalībnieki diskutēja par kopienu lomu ne tikai pagasta, novada, bet arī visa Latgales reģiona attīstībā, izceļot „Darbīgo kopienu” iniciatīvas kā labu piemēru tam, kā vietējā līmenī var veicināt pozitīvas pārmaiņas un pilsonisko līdzdalību.

Pasākuma viesiem bija iespēja klātienē iepazīties ar kopienu resursu centru aktīvistiem un uzzināt vairāk par viņu īstenotajām kopienu aktivitātēm, kas katrā centrā ir atšķirīgas – no kopienas siltumnīcas izveides, keramikas priekšmetu un rokdarbu gatavošanas līdz pat talku, pārgājienu un kopienas svētku rīkošanai. Sarunās tika izgaismoti arī izaicinājumi, ar kuriem sastopas kopienu līderi, kā arī veidi, kā kopienas risina problēmas un ar kādiem instrumentiem motivē iedzīvotājus iesaistīties.

Pasākuma laikā apmeklētāji varēja apskatīt arī fotoizstādi „Labākai dzīvei stiprās kopienās!”, kurā atspoguļotas dažādas kopienu īstenotās idejas. Šo fotoizstādi drīzumā varēs apskatīt arī katrā no Latgalē izveidotajiem kopienu resursu centriem.

Pasākuma noslēgumā dalībniekus priecēja Nila Īles mūzikas studijas muzikālā programma un kopīga svētku tortes baudīšana. Aktīvisti atzina, ka pasākumu caurstrāvoja kopības sajūta un pārliecība, ka viņi ir daļa no lielākas kopienas, kas kalpo kopējam labumam un reģiona attīstībai.

Kristīne Liepiņa,
projekta „Darbīgās kopienas” vadītāja
Ineses Kalniņas foto

P.S. Iniciatīvu „Darbīgās kopienas” Latgales reģionā 2019. gadā aizsāka biedrība „Izglītības iniciatīvu centrs” sadarbībā ar „British Council” pārstāvniecību Latvijā un Latgales pašvaldībām. Iniciatīvas ietvaros organizēti izglītojoši semināri un darbnīcas pedagogiem un kopienu aktīvistiem, nostiprinot sadarbības, pilsoniskās līdzdalības prasmes un motivāciju īstenot kopīgas aktivitātes savas dzīves vides uzlabošanai, kā arī nodibināti desmit kopienu resursu centri un īstenoti trīs kopienu iniciatīvu konkursi. Vairāk par iniciatīvu iespējams uzzināt šeit: https://iic.lv/projekti/darbigas-kopienas/.


Jauna aptauja

Jūlijs - 2024
P O T C P S S
01
02
03
04
05
06 07
08
09
10
11
12
13 14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25 26
27
28
29 30 31  
pirmdiena, 01.07.2024
trešdiena, 03.07.2024
08:30 Izstāde
otrdiena, 09.07.2024
sestdiena, 20.07.2024
sestdiena, 27.07.2024

Dienas foto

  • Anatola Kauškaļa foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde