trešdiena, 24. aprīlis, 2024Vārda diena: Nameda, Ritvaldis, Visvaldis
crest1 crest2

40 darba gadi - vienā elpas vilcienā!

Pievienots: 26.02.2024

Izvēlieties darbu, kas jums patīk, un jums nebūs jāstrādā neviena diena savā dzīvē. (Konfūcijs)

Šos vārdus var attiecināt uz ilggadējo Aulejas bibliotēkas vadītāju Leonginu Umbraško, ar kuru 23. februārī tikāmies Aulejas pagasta bibliotēkā.

Atmiņu stāstu Leongina Umbraško sāka ar savas dzīves nozīmīgāko notikumu pieminēšanu. Pasākuma apmeklētāji uzzināja, ka Leongina dzimusi 1952. gada 9. maijā Krāslavas rajona, Kombuļu pagasta Andžānu ciemā, vēlāk dzīvojusi Ludzīšu ciemā. Pamatskolas izglītību ieguvusi Sauleskalna astoņgadīgajā skolā. Mācības turpinājusi Krāslavas 1. vidusskolā. 1972. gadā absolvējusi Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikuma bibliotēku nodaļu.

Leongina Umbraško atminas, kā pirmo reizi devusies uz bibliotēku Ludzīšu ciemā. Toreiz jau pazinusi burtus, bet vēl nemācējusi lasīt. Viņai ļoti iepatikusies bibliotekāre Vinogradova, kura izsniedza bērnu grāmatiņu ar piebildi, ka, atnesot grāmatu, būs jāatstāsta tās saturs. Būdama apzinīga, viņa vairākas reizes burtojusi grāmatu un tādā veidā iemācījusies lasīt. Leongina Umbraško atzinās, ka klusiņām, bez atļaujas, ņēmusi vecāko māsu biezās grāmatas un ar aizrautību tās lasījusi. Grāmatas kļuva par aizraušanos, kas kalpoja arī profesijas izvēlē.

Pēc tehnikuma beigšanas Leongina Umbraško tikusi norīkota uz Aulejas pagasta Šķipu ciema bibliotēku. Tajā laikā sākusies Šķipu ciema bibliotēkas pievienošana Aulejas ciema bibliotēkai, kurā darbu Leongina sākusi 1972. gada 1. augustā un kā viņa smej, nepilni 40 darba gadi ir aizritējuši vienā elpas vilcienā.

Leongina Umbraško ar lielu atbildību ir veikusi savus darba pienākumus. Viņa ir ieguldījusi neatsveramu darbu novadpētniecības materiālu veidošanā, palīdzējusi atrast materiālus skolēniem, studentiem un citiem interesentiem.

Kā dažus no nozīmīgākajiem veikumiem Leongina Umbraško min 2001. gada 20. decembrī iegūto 3. vietu konkursā „Labākais bibliogrāfiskais rādītājs par savu novadu”, kurā piedalījās ar bibliogrāfisko aprakstu „Naaizmērstule – rakstniece, sabiedriska darbiniece, skolotāja”, kā arī ilggadēju piedalīšanos lasīšanas veicināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā”.

Liels darbs tika veikts, apkopojot novadpētniecības materiālus par aulejiešiem: Pēteri Stepiņu (vēsturnieks, arheologs, pedagogs), Ilmāru Veceli (podnieks) un novadniekiem Konstantīnu Raudivi (filozofs, rakstnieks), par dzejniekiem Mariju Andžāni un Valdi Krāslavieti. Savākti materiāli par Aulejas sv. Marijas Magdalēnas Romas katoļu baznīcu, etnogrāfisko ansambli „Aulejas sievas”, Aulejas pagasta apdzīvoto vietu vēsturi, cilvēkiem, dabu, ezeriem, upēm, folkloru un literatūru, kultūras dzīvi, zemnieku saimniecībām, bibliotēkas vēsturi un daudzu pasākumu norisi.

Pasākumu apmeklēja gan vietējās kopienas aktīvākie dalībnieki, gan ciemiņi no Kombuļiem. Apmeklētājiem bija iespēja apskatīt Leonginas Umbraško savāktos un apkopotos novadpētniecības materiālus un fotogrāfijas no viņas privātā arhīva

Inta Vecele,
Aulejas pagasta bibliotēkas vadītāja
Ilzes Vovkas foto un attēli no Leonginas Umbraško privātā arhīvaJauna aptauja

Aprīlis - 2024
P O T C P S S
01
02
03
04
05
06 07
08
09
10
11
12
13 14
15
16
17
18
19
20 21
22
23
24
25 26 27 28
29 30  
pirmdiena, 22.04.2024
trešdiena, 24.04.2024

Dienas foto

  • Jura Rogas foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde