pirmdiena, 23. maijs, 2022Vārda diena: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija
crest1 crest2

Grāmata par Latgales fotogrāfu darbību divu gadsimtu garumā

Pievienots: 23.12.2021

Šī gada 18. decembrī Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā noritēja skaists pasākums – Igora Pliča un Pētera Korsaka grāmatas „Latgales fotogrāfi laika ritumā XIX – XXI gadsimtā” atvēršanas svētki Krāslavā. Tieši mēnesi vēlāk, kad Latvijas valsts svētkos – 18. novembrī grāmata tika prezentēta Preiļos. Tā bija kā simboliska dāvana Latvijas valsts iedzīvotājiem valsts dzimšanas dienā.

Grāmatas autori ir fotogrāfs Igors Pličs un fotovēsturnieks Pēteris Korsaks. Apjomīgā, vēsturiskā izziņu grāmata ir tapusi sešu gadu garumā, vācot, pētot un apkopojot materiālus par fotogrāfiem, kas darbojās Latgalē laikposmā no 19.gs. vidum līdz 21. gs. Grāmatas 600 lappusēs publicētas aptuveni 2000 fotogrāfijas, fotogrāfu un fotodarbnīcu zīmogi, kā arī biogrāfiski dati un apraksti par vairāk nekā 300 Latgales fotogrāfiem.

Apjomīga vieta ir atvēlēta arī fotogrāfiem, kuri savulaik ir darbojušies tagadējā Krāslavas novada robežās, kā arī tiem, kuri šobrīd nodarbojas ar fotografēšanu gan profesionālā, gan fotoamatiera līmenī.  Viens no pirmajiem Krāslavas fotogrāfiem 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, kuram piederēja fotoateljē Krāslavā, Vācu ielā 16/2 (pašlaik – Brīvības iela), bija Nosans Rogaļskis (dzimis Krāslavā 1861.g.). Nosana divi dēli turpināja tēva aizsākto nodarbošanos un bija Krāslavas fotoateljē līdzīpašnieki 20. gs. sākumā. Kopumā grāmatā ir apkopota informācija par 58 mūsu novada fotogrāfiem, gan tiem, kas ir darbojušies 20. gs. pirmajā pusē, gan tiem kas darbojās padomju periodā, iekļaujot arī Krāslavas rajona Sadzīves pakalpojumu kombināta fotoateljē fotogrāfus. Arī šodien Krāslavā un tās apkaimē daudzi aktīvi nodarbojas ar fotografēšanu un  par daudziem no tiem var izlasīt grāmatā.

Grāmatas tapšanā aktīvi iesaistījās arī Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja kolektīvs, sniedzot ziņas par sava novada fotogrāfiem.

18. decembra grāmatas atvēršanas svētku pasākums Krāslavā pulcēja ne tikai fotogrāfus, kuri pašlaik aktīvi fotografē, bet arī cilvēkus, kurus interesē  fotogrāfijas vēsture. Grāmatas atvēršanas svētkos piedalījās arī viens no grāmatas autoriem Igors Pličs. Pasākuma sirsnīgajā gaisotnē par sava tēva – fotogrāfa Alberta Bleideļa darbību dalījās atmiņās viņa meita Lidija Moiseja. Tika demonstrēta prezentācija par Krāslavas novada fotogrāfiem.   

Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja kolektīvs  izsaka lielu pateicību grāmatas autoriem Igoram Pličam un Pēterim Korsakam par Latgales fotogrāfu darbības izpēti un datu apkopošanu, veicot vērtīgu ieguldījumu ne tikai Latgales, bet visas Latvijas vēsturē, jo fotogrāfija ir neapšaubāma pagātnes notikumu lieciniece.

Muzeja speciālisti joprojām turpina darbu pie Krāslavas novada fotogrāfu darbības izpētes un aicina ikvienu iesaistīties un sniegt informāciju par cilvēkiem, kuri ir nodarbojušies ar fotografēšanu savā apkaimē 20. gs. 2. pusē, iemūžinot dažādus svētkus, godus, radus un kaimiņus.

Fotogrāfija vienmēr ir rosinājusi interesi, jo tā var apstādināt mirkli, notvert to, iemūžinot skaisto un interesanto sev apkārt. 

Baiba Mileika,
Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja vēstures speciāliste,

Janīnas Griņēvičas fotoJauna aptauja

Maijs - 2022
P O T C P S S
  01
02
03
04
05
06
07 08
09
10
11
12
13
14 15
16
17
18
19
20
21 22
23
24 25 26 27 28 29
30 31  

Dienas foto

  • Anatola Kauškaļa foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde