pirmdiena, 27. maijs, 2024Vārda diena: Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
crest1 crest2

Krāslavas Bērnu un jauniešu centra vēsturi pētot...

Pievienots: 03.04.2024

Bijušā audzēkņa Vjačeslava Lukaševiča atmiņas

Krāslavas Bērnu un jauniešu centra novadpētniecības pulciņš turpina pētīt Krāslavas Bērnu un jauniešu centra vēsturi. Šogad aprit 28 gadi, kopš Krāslavas Bērnu un jauniešu centrā darbojas klubs „Saulessvece”, kas apvieno Krāslavas novada bērnus un jauniešus ar speciālām vajadzībām. Šī kluba mērķis ir palīdzēt šiem bērniem un jauniešiem iekļauties sabiedrībā, radīt iespēju kontaktēties, attīstīt komunikācijas prasmes un saturīgi pavadīt laiku.

No pirmsākumiem klubu „Saulessvece” vada skolotāja Žanna Garbrēdere, ar kuras palīdzību, prasmi motivēt un iesaistīt kluba dalībnieki piedalās konkursos, izstādēs, sacensībās iestādes, novada un starptautiskajā mērogā.

Skolotāja Žanna Garbrēdere [1. attēls] 2016. gadā ir saņēmusi LR Izglītības un Zinātnes ministrijas gada balvu par ieguldījumu izglītības pieejamības veicināšanā personām ar invaliditāti.

Šoreiz uz sarunu aicinājām kluba „Saulessvece” bijušo audzēkni Vjačeslavu Lukaševiču. Klubā viņš darbojās no septiņu līdz divdesmit piecu gadu vecumam. Gadi, pavadītie BJC klubā „Saulessvece”, bijušajam audzēknim bija kā starts turpmākajai dzīvei. Radīja drosmi un pārliecību, ka cilvēks ar speciālajām vajadzībām var būt sabiedriski aktīvs, pamanāms plašākajā sabiedrībā un var daudz ko sasniegt.

Bijusī Vjačeslava skolotāja Žanna Garbrēdere atceras Vjačeslavu no mazotnes kā ļoti atbildīgu, mērķtiecīgu audzēkni, kurš neizlaida nevienu sporta treniņu bez attaisnojoša iemesla, gatavojoties Boccia sacensībām. Vjačeslavam droši varēja uzticēt komandas kapteiņa pienākumus. Viņš aktīvi piedalījās Krāslavas kluba „Saulessvece” Boccia sacensībās un vairākas reizes bija guvis Latvijas čempiona titulu.

Uz tikšanos Vjačeslavs Lukaševičs [2. attēls] atnāca gan ar diplomiem, gan kausiem, kas iegūti sporta sacensībās. Medaļu vien Vjačeslavam ir ap 200! Visi diplomi pat netika paņemti līdzi uz tikšanos, jo to ir ļoti daudz.

Nesen, 9. martā, Vjačeslavs tika uzaicināts uz Krāslavas Bērnu un jauniešu centra rīkotajām Boccia sacensībām [3. attēls], kur pirmo reizi piedalījās ne kā dalībnieks, bet kā tiesnesis. Vjačeslavs atzina, ka tā viņam bija pavisam jauna pieredze. Būt par dalībnieku Vjačeslavam ir vieglāk nekā pašam vērtēt sacensības, jo viņš labi saprot to, ka no tavas vērtēšanas ir atkarīgi sacensību dalībnieku rezultāti. Lai vērtētu, ir jāzina spēles nianses, ko Vjačeslavs labi pārzina, jo pats ir spēlējis šo spēli daudzus gadus.

Boccia ir bumbu ripināšanas sporta spēle, kas izstrādāta cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, īpaši ar motoriku ietekmējošām slimībām. Boccia var spēlēt individuāli, pāros vai komandās pa trim. Dzimumi netiek nošķirti. Spēles mērķis ir aizmest savas bumbas (sarkanas vai zilas) tā, lai tās, ripojot pēc metiena, nokļūtu pēc iespējas tuvāk baltai mērķa bumbai - pallino (polino). 1984. gadā šī spēle kļuva par Paralimpisko sporta veidu. Krāslavas Bērnu un jauniešu centrā Boccia spēlē jau divdesmit pirmo gadu.

Vjačeslavs ar lielu aizrautību stāstīja par savu dalību dažādās sporta sacensībās. No 2006. gada viņš ir uzsācis profesionāli nodarboties taku orientēšanās sporta veidā.

Taku orientēšanās jeb Taku-O ir orientēšanās sporta paveids, kas saistīts ar kartes „lasīšanu” un apvidus interpretāciju. [4. attēls] Taku orientēšanās no citām orientēšanās sporta disciplīnām atšķiras ar to, ka ātrums nav izšķirošais rādītājs. Augstu rezultātu sasniegšanai ir nepieciešama precizitāte, uzmanība un atjautība. Taku orientēšanās sacensībās visi dalībnieki ir vienoti neatkarīgi no vecuma, dzimuma un fiziskajām īpašībām.

2011. gadā Vjačeslavs pirmo reizi piedalījās taku orientēšanās sacensībās Latvijas čempionātā, kas togad notika Barkavā. Vēl pēc gada - pasaules čempionātā Lielbritānijā, Skotijā, kur ieguva divas medaļas.

Sportistam ir jābūt gatavam pieņemt un izturēt dažādus laika apstākļus. Vjačeslavs atceras, ka 2017. gadā Lietuvā taku orientēšanās sacensību dienā ir lijis ļoti stiprs lietus, bet sacensības netika atceltas. Savukārt Portugālē bija 40 grādu karstums.

Vjačeslavs pateicas Krāslavas novada pašvaldībai un Latvijas Paralimpiskajai komitejai, kuri finansiāli atbalsta tikšanu uz dažāda mēroga sacensībām. Viņš ir piedalījies taku orientēšanās sacensībās Latvijā - Ventspilī, Liepājā, Saldū, Jēkabpilī, Daugavpilī, Alūksnē, Rēzeknē, Siguldā, Rīgā. Vienreiz esot bijušas Latvijas mēroga sacensības tepat, Krāslavas novada Kaplavas pagastā, zirgu sētā „Klajumi”.

Eiropas un pasaules mēroga čempionātos taku orientēšanās sacensībās Vjačeslavs ir bijis Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā, Horvātijā, Portugālē, Lielbritānijā.

Līdz šim pēdējās sacensības, kurās Vjačeslavs ir piedalījies 2023. gadā, ir bijis Pasaules čempionāts Čehijā. Tur Vjačeslavs 50 dalībnieku vidū ieguva 18. vietu. Tas mūsu Krāslavas sportistam līdz šim ir labākais sasniegums, ar ko mēs viņu arī apsveicam!

Pavisam drīz, maija sākumā, Vjačeslavs dosies uz Eiropas čempionātu taku orientēšanās sacensībās, kas notiks Turku pilsētā Somijā. No Latvijas piedalīsies tikai trīs cilvēki ar speciālām vajadzībām, mūsu krāslavietis ir viens no viņiem. Novēlēsim Vjačeslavam veiksmi sacensībās, lai katrā nākamajā distancē ir jauni sasniegumi!

Anna Bartuša,
Krāslavas Bērnu un jauniešu centra
novadpētniecības pulciņa „Novadpētnieku laboratorija” skolotāja

1. attēls - no Krāslavas BJC foto materiāliem. Krāslavas bērnu un jauniešu centra kluba „Saulessvece ” vadītāja Žanna Garbrēdere 2016. gada decembrī saņēma LR IZM Gada balvu par ieguldījumu izglītības pieejamības veicināšanā personām ar invaliditāti.

2. attēls. Vjačeslavs Lukaševičs. Annas Bartušas foto.

3. attēls - no Krāslavas BJC foto materiāliem. Boccia sacensības 2024. gada 9. martā Krāslavā.

4. attēls. Vjačeslava Lukaševiča taku orientēšanās karte no 2010. gada Eiropas čempionāta Zviedrijā.Jauna aptauja

Maijs - 2024
P O T C P S S
  01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11 12
13
14
15
16
17
18 19
20
21
22
23
24
25 26
27
28 29 30 31  
trešdiena, 08.05.2024
otrdiena, 14.05.2024

Dienas foto

  • Skrienam kopā pils parkā – 2024

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde