pirmdiena, 17. jūnijs, 2024Vārda diena: Artis, Artūrs
crest1 crest2

Darbnīcu cikla senioriem „Digitālās prasmes un medijpratība” 8. darbnīca

Pievienots: 18.04.2024

Lai mazinātu risku, ka nozīmīgai sabiedrības daļai primāri nepieciešamie pakalpojumi ir pieejami ierobežotā apjomā vai nav pieejami vispār, Krāslavas novada bibliotēkas darbinieki turpina atbalstīt seniorus un stiprina viņiem digitālās prasmes un rīko medijpratību darbnīcas, tādējādi uzlabojot pakalpojumu pieejamību un dzīves kvalitāti.

Šī gada 8. aprīlī Krāslavas novada bibliotēkā norisinājās darbnīcu cikla senioriem „Digitālās prasmes un medijpratība” 8. darbnīca. Darbnīcu novadīja Krāslavas novada bibliotēkas sistēmas administratore.

Šoreiz klātesošie tika iepazīstināti ar E-veselības portālu un E-veselības sistēmu, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmu.

Svarīgi zināt, ka E-veselības portāla www.eveseliba.gov.lv sadaļā „Informatīvi materiāli” ir pieejami informatīvi materiāli par E-veselību iedzīvotājiem, kā arī par ārstniecības iestādēm un aptiekām.

E-veselība ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēma drošai, ērtai un ātrai medicīniskās informācijas uzkrāšanai un apmaiņai starp pacientu un viņa ārstniecībā iesaistītajām personām. Izmantojot E-veselību, medicīniskie dokumenti vairs nav jāraksta ar roku, jādrukā vai fiziski jānogādā. Visa informācija pakāpeniski uzkrāsies un būs pieejama vienuviet gan iedzīvotājiem, gan ārstējošajiem ārstiem.

No 2018. gada 1. janvāra Latvijā ir uzsākta obligāta E-veselības sistēmas lietošana.

Iedzīvotāji E-veselības sistēmā var norādīt:

  • savu kontaktinformāciju,
  • kontaktpersonu (-as) saziņai neatliekamos gadījumos,
  • pilnvarot vai liegt piekļuvi saviem datiem E-veselības sistēmā,
  • sadaļā „Audita pieraksti” apskatīt informāciju par personām, kuras skatījušas viņu datus (sadaļā „Audita pieraksti”),
  • norādīt informāciju par savu apdrošināšanas polisi,
  • nosūtīt pieteikumu Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) saņemšanai.


Aktuālā informācija par plānoto jaunumu un izmaiņu ieviešanu tiek publicēta E-veselības portāla sadaļā „E-veselības jaunumi”. No 2024. gada 1. janvāra E-veselības sistēmā tika ieviesti dažādi jaunumi un izmaiņas.

1) Stiprinot E-veselības sistēmas drošību, no 2024. gada 1. janvāra ir pieslēgšanās jeb personas identifikācijas izmaiņas E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv.

No 1. janvāra autentificēšanās E-veselības portālā tiek nodrošināta:

  • iedzīvotājiem tikai ar kvalificētiem elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – mobilo lietotni SmartID, mobilo lietotni eParaksts mobile un personas apliecību (eID karti);
  • veselības nozares profesionāļiem tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – mobilo lietotni eParaksts mobile, eParaksts karti un personas apliecību (eID karti).

 
2) No šī gada 2. aprīļa informācija par saņemtajām darbnespējas lapām, e-receptēm, medicīnas pamatdatiem, kā arī pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), reģistrēties pie ģimenes ārsta un noteikt piekļuvi ārstiem saviem medicīnas datiem var tikai portālā www.eveseliba.gov.lv.

E-veselības sistēmā senioriem tika skaidrots, kā elektroniski iesniegt pieteikumu jaunas EVAK kartes saņemšanai. Iegūtās zināšanas bija noderīgas, jo vairāki darbnīcas dalībnieki uzreiz pieteica EVAK karti sev. Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir dokuments, kas, uzturoties citā Eiropas Savienības valstī, kā arī Norvēģijā, Islandē, Lihtenšteinā vai Šveicē, apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā kā šīs valsts iedzīvotājiem.

Klātesošie darbnīcā tika iepazīstināti arī ar Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietni un Elektronisko deklarēšanas sistēmu. Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) ir drošs un ērts veids, kā fiziskām un juridiskām personām iesniegt visas nodokļu un informatīvās deklarācijas, kā arī VID adresētus iesniegumus, tiešsaistes pakalpojumus. EDS ir bezmaksas pakalpojums un nodrošina datu drošību un precizitāti, kā arī taupa laiku.

Krāslavas seniori apskatīja Valsts ieņēmumu dienesta Elektronisko deklarēšanas sistēmu, kur ir iesniedzama gada ienākumu deklarācija.

Seniori atzina, ka darbnīcā apskatītās tīmekļvietnes un sistēmas bija noderīgas, ko turpmāk pielietos savā ikdienā.

Ilona Cabule,
Krāslavas novada bibliotēkas sistēmas administratore
Annas Bartušas fotoJauna aptauja

Jūnijs - 2024
P O T C P S S
  01 02
03
04
05
06
07
08 09
10
11
12
13
14
15 16
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dienas foto

  • 14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde