pirmdiena, 17. jūnijs, 2024Vārda diena: Artis, Artūrs
crest1 crest2

Mākslinieku Valentīnu Zlidni atceroties…

Pievienots: 16.04.2024

12. aprīlī Krāslavas novada muzejā atklāta mākslinieka, prasmīga pedagoga un slēpošanas trenera Valentīna Zlidņa piemiņas izstāde. Atceres pasākumā godināt Valentīnu Zlidni 85 gadu jubilejā pulcējās laikabiedri, draugi un viņa talanta cienītāji, Krāslavas Bērnu un jauniešu sporta skolas bijušie audzēkņi, vēlāk pazīstami Latvijas sportisti, kuriem Valentīns bija pirmais slēpošanas treneris. Sirsnīgā un emocionālā atmosfērā izskanēja klātesošo krāslaviešu atmiņu stāsti par Valentīnu kā spilgtu un savdabīgu personību. Pasākumā piedalījās arī viens no Valentīna izcilākajiem audzēkņiem - trīskārtējs pasaules čempions ultra triatlonā Anatolijs Ļevša.

Mākslinieka Valentīna Zlidņa (22.02.1939. – 12.08.2010.) dzīve un radošais mūžs ir bijis kolorīts un piesātināts, viņa darbu rokraksts oriģināls un neatkārtojams. Šogad 22. februārī V. Zlidnim apritētu 85 gadi. Valentīns sava radošā mūža laikā ir paguvis iemūžināt ne mazums krāšņu ainavu, radījis košām un dzīvespriecīgām krāsām piesātinātās klusās dabas un atainojis portretos savu redzējumu un individuālo pieeju. Visi viņa darbi ir meistara otas pieskāriens – patiesi, neparasti un virtuozi – tie spilgti ataino mākslinieka Valentīna būtību, kurš apkārtējā pasaulē raudzījās ar savu dvēseles skatienu.

Gleznotājs Valentīns Zlidnis dzimis 1939. gada 22. februārī Rēzeknes apriņķa Bērzgales pagasta Meirānu sādžā, savā novadā pazīstamu koklētāju dzimtā. Skolas gados Valentīnu aizrāva sports, īpaši slēpošana. 1958. gadā V. Zlidnis pabeidza Bērzgales vidusskolu un iestājās Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā. Pēc institūta absolvēšanas 1962. gadā V. Zlidņa dzīve un darbs bija saistīti ar Krāslavu. No 1962. gada līdz 1987. gadam viņš strādāja Krāslavas Bērnu un jauniešu sporta skolā par slēpošanas treneri.

Gleznošanai V. Zlidnis pievērsās jau skolas gados. 1961. gadā notika V. Zlidņa pirmā akvareļu izstāde Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā. 1962. gadā V. Zlidnis piedalījās Rīgas augstskolu un vidējo mācību iestāžu 1. akvareļu izstādē, kur ieguva pirmo vietu. 1966. gadā V. Zlidnis pirmo reizi piedalījās republikāniskajā pašdarbības tēlotājas mākslas izstādē, kur labākie darbi tika atlasīti izstādei Maskavā. Šajā laikā mākslinieka daži darbi tika eksponēti izglītības darbinieku akvareļu izstādēs Londonā un Rostokā.

Jau studiju gados Valentīns sāka gleznot eļļas tehnikā. V. Zlidnis piedalījās četrās Vissavienības pašdarbības gleznotāju izstādēs Maskavā un vienā no tām ieguva 2. pakāpes laureāta nosaukumu. V. Zlidnim notikušas personālizstādes Krāslavā, Rēzeknē, Ludzā, Daugavpilī, Dagdā. 1989. gadā mākslinieks piedalījās izstādē „Latgales māksla laiku lokos” Rīgā. V. Zlidnis bija glezniecības plenēru „Krāslavas palete” un tradicionālo Krāslavas mākslinieku darbu „Rudens izstādes” ikgadējs dalībnieks. Valentīna Zlidņa gleznas atrodas Daugavpils Novadpētniecības muzejā, Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Kanādā, Rumānijā, Vācijā, Austrālijā, Polijā, Krievijā un Baltkrievijā. Krāslavas novada muzejā glabājas 245 mākslinieka darbi, no tiem 53 gleznas, liels daudzums skiču un zīmējumu, krāsas, otas, fotogrāfijas no V. Zlidņa personīgā arhīva, dokumenti, kā arī diplomi un Goda raksti par sasniegumiem profesionālajā darbībā.

2019. gada jūlijā Krāslavas novada pašvaldība sadarbībā ar Krāslavas muzeju, ar ERAF projekta „Rīteiropas vērtības” līdzfinansējumu atjaunotajā Krāslavas pils staļļu otrajā stāvā izveidoja V. Zlidnim veltītu piemiņas istabu telpā, kur mākslinieks savulaik dzīvojis un radījis. Dizaina koncepciju izstrādāja Latvijas Mākslas akadēmijas studente Marta Folkmane. Ekspozīcijā „Mākslinieka Valentīna Zlidņa darbnīca” ir aplūkojams Valentīna ģimenes dāvinātais mākslinieka mantojums, kurš ataino mākslinieka garīgo būtību un viņa radošo pasauli.

Visi interesenti un mākslinieka talanta cienītāji laipni aicināti apmeklēt Valentīna Zlidņa piemiņas izstādi Krāslavas novada muzeja izstāžu zālē Pils ielā 10 līdz š.g. 9. maijam.

Marija Gulbe,
Krāslavas novada muzeja krājuma glabātāja
Anatola Kauškaļa foto
Fotogalerija


Jauna aptauja

Jūnijs - 2024
P O T C P S S
  01 02
03
04
05
06
07
08 09
10
11
12
13
14
15 16
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dienas foto

  • 14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde