piektdiena, 24. maijs, 2024Vārda diena: Ilvija, Marlēna, Ziedone
crest1 crest2

Osvaldam Zvejsalniekam - 80

Pievienots: 21.03.2024

19. martā Krāslavas Kultūras namā svinīgi atklāta Osvalda Zvejsalnieka gleznu izstāde „Krāslava mūža garumā”. Atklāšanas pasākumu apmeklēja mākslinieka talanta cienītāji, tostarp arī jaunā paaudze – Krāslavas novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Ieskats mākslinieka biogrāfijā liecina, ka Osvalds Zvejsalnieks 1971. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju, un kopš 1976. gada bija Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Mākslinieks strādāja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā, bija Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors un Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles profesors. Viņš piedalījies vairāk nekā 60 novada, valsts un starptautiskajās mākslas izstādēs, sarīkojis ap 20 personālizstādēm, regulāri piedalījās starptautiskajos plenēros un grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. Osvalds Zvejsalnieks ir viena no pazīstamākajām personībām Latgales kultūras un sabiedriskajā dzīvē, viņš bija viens no skulptūras „Latgales Māra” atjaunošanas entuziastiem un realizētājiem. 2019. gadā saņēmis „Boņuka” balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Ir glezniecības plenēru „Krāslavas palete” aizsācējs. Mūžībā devās 2022. gada 7. novembrī, apbedīts Nagļu kapsētā (Rēzeknes novads).

Izstādi atklāja Krāslavas Kultūras nama vadītāja Valda Timule, citējot Osvaldu Zvejsalnieku, kurš par mūsu pilsētu sacīja: „Krāslava - tā ir mana mūža mīlestība. Tagad raugoties no nodzīvoto gadu kalna, ar gandarījumu konstatēju, ka visvairāk esmu gleznojis Krāslavu. Pat vairāk nekā Rēzekni. Tāpēc arī profesionālā izaugsme, veiksmīgākie atradumi glezniecībā, ir nenoliedzamā saistībā ar Krāslavu. Krāslavā pirmo reizi nokļuvu vēl studiju gados. Kopā ar kursa biedriem veicām dažādus noformēšanas darbus apkārtnes kolhozos jeb kā toreiz teica haltūrējām. Kādu vakaru pilsētas restorāna bārā (tajā laikā bija populāra pulcēšanās vieta) iepazinos ar vietējo mākslinieku Valentīnu Zlidni. Tā iesākās draudzība mūža garumā. Vēlāk, kad, pateicoties toreizējās Kultūras nodaļas vadītājas Ritas Barčas ierosmei, Krāslavā iesākās tagad tik populārā plenēru kustība, kļuvu par uzticīgu plenēru aktīvistu nu jau gandrīz 40 gadu ritējumā.”

„Krāslavas plenērs” ir vienīgais Latvijā, kas visus šos gadus noticis nepārtraukti. Arī šajā izstādē apskatāmi daudzi Zvejsalnieka darbi, kas tapuši tieši plenēros. Iekārtojot šo izstādi, gleznas deponētas gan no Rotko muzeja, gan no Krāslavas novada muzeja, gan no Krāslavas novada bibliotēka, gan no pašvaldības (katra plenēra noslēgumā Zvejsalnieks dāvināja vienu gleznu pašvaldībai), gan no privātkolekcijas.

2017. gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Krāslavas novada domes atbalstu tapa katalogs „Osvalds Zvejsalnieks „Krāslava mūža garumā””, dažus kataloga eksemplārus izstādes apmeklētāji varēja paņemt, dodoties mājās.

Osvalda Zvejsalnieka vieta Krāslavas kultūrvidē bija ļoti nozīmīga, viņš arī bija tas, kurš plenēram piesaistīja ievērojamākos Latgales un visas Latvijas māksliniekus. Mākslinieks bija viens no aktīvākajiem atmodas darbiniekiem Latgalē un Latvijā. Viņš darbojās pieminekļa Latgales Māra (oficiālais nosaukums „Vienoti Latvijai”) atjaunošanā, kas bija sarežģīts uzdevums. Krāslava bija viņa mīlestības pilsēta, viņš zināja Krāslavā visus skaistākos stūrīšus, Daugavas ielokus un parka maliņas, viņš bija tas, kurš apgleznojis Krāslavu visvairāk.

Juris Roga
Anatola Kauškaļa foto
Fotogalerija


Jauna aptauja

Maijs - 2024
P O T C P S S
  01
02
03
04 05
06
07
08
09
10
11 12
13
14
15
16
17
18 19
20
21
22
23
24
25 26
27 28 29 30 31  
trešdiena, 08.05.2024
otrdiena, 14.05.2024

Dienas foto

  • Muzeju nakts 2024 Krāslavas novada muzejā

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde