svētdiena, 16. jūnijs, 2024Vārda diena: Justīne, Juta
crest1 crest2

Krāslavas novada bērni apgūst zināšanas par drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem

Pievienots: 11.04.2024

Šonedēļ, no 9. līdz 11. aprīlim, bērnus no vairākām Krāslavas novada pirmsskolām un skolu sākumskolas klasēm apciemoja Džimbas viesskola”, kurā tiek apgūtas vērtīgas zināšanas bērnu drošībai attiecībās ar citiem vienaudžiem un pieaugušajiem.

„Džimbas viesskola” ir daļa no „Centrs Dardedze” radītās Džimbas drošības programmas -izbraukuma nodarbība ir paredzēta 5 – 10 gadus veciem bērniem, kuriem attāluma vai citu iemeslu dēļ ir sarežģīti atkļūt līdz Džimbas mājvietai Rīgā. Džimba ar bērniem interaktīvā un iesaistošā veidā pārrunā tādas nozīmīgas tēmas kā emocionālas un fiziskas drošības robežas, kā arī rīcību nedrošās vai mulsinošās situācijās. Tā kā satikt Džimbu bērniem ir īpašs notikums, pozitīvās emocijas palīdz pārrunāt drošības tēmas pozitīvā un brīvā atmosfērā.

„Džimbas drošības programma” ir izveidota ar mērķi novērst visa veida vardarbību pret bērniem, bet jo īpaši – seksuālu izmantošanu. Tas panākams, izglītojot pirmskolas un jaunākā skolas vecuma bērnus par drošību attiecībās, kā arī sniedzot izglītības speciālistiem un vecākiem pārliecību, prasmes un zināšanas, kā ļaut bērnam piedzīvot drošas attiecības savā ikdienā.

„Ikdienas darbā mēs redzam lielu atšķirību starp bērniem, kuri ir apguvuši Džimbas sniegtās zināšanas, un bērniem, kuriem tādu nav. Tā pārliecība – pateikt „NĒ”, izpratne par savu ķermeni, kam tāpat vien nedrīkst pieskarties, un apziņa, ka sliktie noslēpumi kādam jāizstāsta, ir nesalīdzināma. Bērni daudz labāk spēj pamanīt riskus un arī paši kļūst uzmanīgāki pret apkārtējiem,” skaidro „Džimbas drošības programmas” vadītāja Ilze Znotiņa.

Lielāko ietekmi uz bērniem atstāj pieaugušie, kuri ir viņiem līdzās, tāpēc „Centrs Dardedze” aicina ikvienu pašvaldību Latvijā sadarboties, iesaistot pirmsskolas un sākumskolas un apmācot tajās programmas vēstnešus – Džimbas aģentus. Šobrīd programmā iesaistījušās jau 500 izglītības iestādes. Plašāka informācija par sadarbību pieejama šeit.

Šeit atgādinām svarīgākos principus cieņpilnu attiecību veidošanai ar bērnu, ko programmas veidotāji aicina paturēt prātā ikvienam vecākam un pedagogam.

1. Tavs ķermenis pieder tikai tev!
Mācīsim bērnam, ka viņa ķermenis ir kaut kas īpašs un pieder vienīgi viņam pašam. Neviens nedrīkst viņam pieskarties bez bērna atļaujas.

2. Ir labi un slikti pieskārieni. Saki „Nē” sliktajiem!
Mācīsim bērnam atšķirību starp pieļaujamiem un mulsinošiem pieskārieniem. Mācīsim nekavējoties un stingri teikt „Nē”, ja kāds vēlas mulsinošu vai nepatīkamu fizisku kontaktu.

3. Ir labi un slikti noslēpumi. Vienmēr izstāsti sliktos!
Mācīsim izprast atšķirību starp pārsteigumiem un noslēpumiem. Noslēpums, kas bērnu satrauc, liek justies neērti, biedē vai skumdina, nav labs, tāpēc to nevajadzētu glabāt - tas ir jāizstāsta uzticamam pieaugušajam.

4. Pasargāt bērnu un novērst vardarbību ir pieaugušā atbildība.
Rūpes par bērna drošību ir pieaugušo uzdevums, un ir svarīgi visu atbildību par to neuzlikt bērnam.

5. Zini, pie kā vērsties pēc palīdzības.
Pārrunāsim ar bērnu, pie kā viņš var vērsties, ja jūtas nomākts, noraizējies vai nobijies.

Džimbas viesskola tiek īstenota ar Labklājības ministrijas finansiālu atbalstu.

Centrs drošai bērnībai „Dardedze” ir nevalstiska organizācija, kas jau vairāk kā 20 gadus izglīto bērnus, vecākus un speciālistus, sniedz psiholoģisku atbalstu un aktīvi darbojas interešu aizstāvībā ar mērķi novērst jebkāda veida vardarbību pret bērniem, īpaši specializējoties bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas jautājumos.

Anželas Semjonovas fotoJauna aptauja

Jūnijs - 2024
P O T C P S S
  01 02
03
04
05
06
07
08 09
10
11
12
13
14
15
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dienas foto

  • 14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde