pirmdiena, 16. maijs, 2022Vārda diena: Edijs, Edvīns
crest1 crest2

Ziemassvētku atmosfēra

Pievienots: 23.12.2021

Īstenojot jauno mācību saturu latviešu valodas stundās, īpašu uzmanību pievēršu zināšanu patiesai izpratnei un to pārnesei uz reālo dzīvi, tāpēc uzskatu, ka ir svarīgi skolēniem ļaut darboties, eksperimentēt pašiem un arī ļaut kļūdīties – caur tām viņi mācās nenobīties, bet meklēt jaunas iespējas darba uzlabošanai un pilnveidei. Vērtējumi skolēniem tiek piedāvāti kā balva par padarīto darbiņu - ko dotajā brīdī skolēns var, prot, demonstrē. Prakse rāda, ka šāda darbošanās metode, kad skolēniem ļauj vairāk pašiem rīkoties, dod iespējas pašizpausmei, sniedz atbalstu, viņi iemācās vairāk un ātrāk.

Kā šī semestra pēdējais pārbaudes darbs 8.a klases skolēniem bija piedāvāts veikt ekspresinterviju par kādu viņu interesējošu, saistošu jautājumu. Esmu sajūsmā par saviem skolēniem – tika atsūtītas oriģinālas, pārdomātas, interesantas un jēgpilnas intervijas. Un kā vienu no tām piedāvāju dotajā brīdī ļoti atbilstošu Gregora Pauliņa ekspresinterviju - „Ziemassvētku atmosfēra”. „Šajā intervijā man būtu interesanti uzzināt, ko par Ziemassvētkiem domā mana māmiņa, tāpēc tika uzdoti dažādi jautājumi un apkopotas atbildes.” Patīkamu lasīšanu!

- Kāds ir tavs skatījums un attieksme pret cilvēku paradumu izrotāt savas dzīves vietas?
Šajā jautājumā esmu ļoti pozitīva, jo man ir svarīgs estētiskais faktors jebkurā dzīves situācijā, bet svētkos jo sevišķi. Savas dzīvesvietas rotāšana, gaidot svētkus, manī rada patiesu prieku. Jo sevišķi, kad runājam par Ziemassvētkiem. Laikam mums visiem jau no bērnības šie svētki bijuši mīļākie, un, būdami pieauguši cilvēki, mēs vēl arvien tos gaidām kā mazi bērni.   
- Vai šie svētki sniedz prieku un labāku noskaņojumu?
Bez šaubām! Ziemassvētki mūsu klimatiskajā joslā ir pašā tumšākajā laikā, un šīs ir visīsākās gada dienas, un šī tumsa bieži vien daudziem cilvēkiem rada drūmu noskaņojumu un pat depresiju. Ar mani viss ir otrādi – man patīk šī laika miers un klusums, un, kad naksnīgajās ieliņās iedegas neskaitāmas, daudzkrāsainas gaismiņas, manai omulībai pievienojas arī priecīgs noskaņojums. 
- Kuri Ziemassvētku rotājumi tevi piesaista visvairāk?
Kā jau minēju, gaismiņu virtenes, jo kas gan vēl var padarīt tumsu pievilcīgāku, ja ne gaisma? Ar šo krāsaino, neskaitāmo gaismiņu palīdzību bieži vien tiek uzburta īsta pasaka. Turklāt, jo tālāk attīstās dažādas tehnoloģijas, jo neiedomājamākas kompozīcijas tiek veidotas. Par to varam visi pārliecināties dažādos pasākumos, piemēram, „Staro, Rīga!”. Arī mūsu pašu Krāslavā, kad pirms diviem gadiem Ziemassvētku vakarā baznīca laistījās visās varavīksnes krāsās. Tā tik tiešām bija pasaka!
- Cik liela nozīme Ziemassvētkos ir sniegam?
Sniegs arī jau no bērnības bija Ziemassvētku un Jaunā gada neatņemams atribūts. Es neatceros bērnībā kādus Ziemassvētkus bez sniega. Tagad, mainoties klimatam, esam piedzīvojuši arī siltas ziemas bez sniega. Tā kā Ziemassvētkos sagaidām lielāko brīnumu – mūsu pestītāju, tad arī ceļam uz šo brīnumu jābūt baltam. Balta krāsa kristiešiem simbolizē svētumu, tad redzams, ka pats Dievs ir parūpējies par šo brīnumu un skaistumu Ziemassvētku laikā. Un kā katru gadu, arī šogad es ceru uz baltiem Ziemassvētkiem.
- Vai tev Ziemassvētku laiks patīk vairāk nekā gaidīšanas laiks jeb Advente?
Katrs laiks nes pa savam īpašu noskaņojumu, un katram laikam piemīt savs burvīgums. Adventes laiks, jo sevišķi skolotājiem, ir arī ļoti saspringts laiks, jo semestris tuvojas beigām un visiem jāatskaitās par savu darbu. Apjausma par to, ka mūs sagaida gada visjaukākie svētki, piešķir man tādu sava veida dzinuli, gribas aktīvi darboties, jo zinu, ka, atnākot svētkiem, būs arī silta un mīļa atmosfēra ģimenes lokā. Būs daudz prieka, dāvanu un mīļu brīžu ar maniem tuviniekiem.
- Tavuprāt, vai ir jēga bērnus mācīt un iestāstīt, ka ir Salavecītis un ka tas ierodas katru gadu katra bērna mājās?
Kāpēc gan ne? Mēs visi esam uzauguši no pasakām. Bērnībā svēti ticēju Salavecītim. Maza būdama, bieži domāju, kā tas varētu būt, ka tāds mīļš svētku vecītis ar dāvanu maisu paspēj vienā vakarā pabūt katra bērna mājās. Tā kā tas likās neiespējami, tad ne tikai es, bet arī citi bērni piedēvēja šim tēlam pārdabiskumu. Kuram bērnam negribas pabūt pasakā? Ziemassvētku vecītis to nodrošina. Ziemassvētki ir brīnumu laiks, un katrs no mums cer to sagaidīt. Lai visiem izdodas!

Paldies par brīnišķīgo darbiņu!

Lai skaisti Ziemassvētki!

Ilga Stikute,
latviešu valodas skolotāja Krāslavas ģimnāzijā

 


Jauna aptauja

Maijs - 2022
P O T C P S S
  01
02
03
04
05
06
07 08
09
10
11
12
13
14 15
17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Dienas foto

  • Anatola Kauškaļa foto

2015. Copyright © Krāslavas vēstis. All rights reserved.
webbuilding.lv mājas lapu izstrāde